23 Temmuz 2024

5 thoughts on “Elektronik Sigaranın Zararları

 1. Sayın admin iyi hoşta elektronik sigara zararlı demişsiniz ama ingiltere de yayılıyormuş bunu anlamadım AET nin en önemli ülkelerinden birinin sağlık bakanlığı nasıl izin vermiş? Bildiğim kadarı ile ABD de bütün sağlık kuruluşların testlerinden geçmiş zararı yok ama yararı da yok diye rapor verilmiş şu sizin yazdığınız araştırmaların detayını verirseniz sevinirim bende araştırırım çünkü ben de bir kullanıcıyım ve kullandığımdan beri sigara içmiyorum tabii zararlı olduğuna inanırsam somut araştırmalar sonucunda bunu da bırakırım şu ‘yapılan araştırmalar sonuçlarını’ detaylandırırsanız sevinirim. Saygılar iyi çalışmalar dilerim.

 2. Normal sigarada çok büyük rant olduğu bir gerçektir. Elektronik sigaranın zararları konusunda da her nedense hem Türkiye’nin hem Fransa’nın hem de diğer ülkelerin bugüne kadar kesin bir açıklama yapamaması, rapor hazırlayamaması da manidardır. Ülkelerin Sağlık bakanlığı var, laboratuvarları var, doktorları var, bilim adamları var. Elektronik sigara da ortadadır, kullanılan likitler de ortadadır. 1 günde incelenip kamuoyuna paylaşılabilir bir rapor nedense aylarca açıklanmıyor. Çünkü raporu yayınlarlarsa ülkelerin vergi sistemi etkilenir, ülkelerdeki rant başka sektörlere kayar diye düşünüyorum. Elektronik sigaradan en fazla vücuda nikotin alırsın. Nikotinin zararlarını vücuda verebilir. Ancak bildiğim kadarıyla normal sigaradaki katranı, zifiri vs. almıyorsun. Normal sigaranın zararları bu kadar kesinken, ispatlanmışken, özellikle de kanser yapma riski, neden halen bu durum tartışılıyor o da ayrı bir tartışma konusu, ayrı bir rant konusu diye düşünüyorum. Saygılarımla.

 3. Ben de şunu sormak isterim bu işte kesin bilgisi olan arkadaşlara günde 1,5 paket sigara içiyordum bir aydan biraz fazla bir zaman öncesine kadar. 18mg/ml likitle başladım şimdi 9mg/ml lik likit kullanıyorum ve iki günde 1,6ml bitiriyorum. Ben sizce bunu bırakıp tekrar sigara mı içeyim? İkisini de bırakamıyorum, bu cevabı vermeyin!

 4. Sigara kullanan ve e-sigara almayı düşünen biri olarak şunları söylemem gerek;

  Sigarayı o kadar incelemişler, 3000 küsür zararlı madde bulmuşlar. Allah’ın bir kulu da şu likitleri ve buhar halini incelese olmaz mı?

  E-sigara zararlı diyorlar! Sigara çok mu faydalı imiş?

  Neyse bir büyüğümüzün oğlu e-sigara işine girerse inceleyip kılıfına uygun bir rapor yayınlarlar, tabi güçleri “filip moris”e yeterse.

 5. Neye zararlı bu elektronik sigara diye soracak olursak cevabı, Hazine Müşteşarlığına olur.
  Avrupa ülkelerine kıyasla İtalya gibi muhafazakar bir ülkenin Sağlık Bakanlığı likitlerin üretilmesine ve satışına izin veriyor.Ben rahatlıkla kullanıyor ve hiç bir şikayette bulunmuyorum çünkü kaliteliler …Benim bir şikayteim yok ama Sigarayı bıraktığım için bakkal’ın var… İşte zararları…bugün bir paket sigaraya nerde ise 10 TL. veriyorsun bunun 7-8 tl sini vergi olarak ödüyorsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir