Anasayfa » Sağlık » Yükseklik Korkusu

Yükseklik Korkusu

Yükseklik korkusu aslında bir çoğumuzda düşük veya ileri derecede görülen bir durumdur. Yapılan incelemelerde bunu gösteriyor. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, insanlarda en fazla görülen korku, hayvan korkusu ve hayvan korkusunu takip eden korku ise yükseklik korkusudur. Yükseklik korkusu kadınlarda 8-10 kat daha fazla görülebilmektedir. Yükseklik korkusu günlük yaşantıyı da olumsuz yönde etkilemektedir. İş yaşamında çok katlı bir binada çalışan kişi, asansörü kullanamayıp iş arkadaşları karşısında mahcup bir duruma düşebilmektedir. Yüksek bir noktadan herkesin seyrettiği bir manzarayı seyretme keyfinden veya balkonda oturup bir çay molası keyfinden mahrum kalırlar. Yükseklik korkusu yaşayan kişilerin evleri giriş katta bulunur, misafirliğe gittiği kişilerin evleri üst katlardaysa burada tedirginlik yaşarlar. Bunlara benzer kişinin hayatını olumsuz etkileyen örnekler çoğaltılabilir.

Yükseklik Korkusu

Yükseklik Korkusunun Nedenleri

Yükseklik korkusunun nedenleri arasında bir çok etken vardır. Beyindeki nörokimyasalların durumdaki değişikliklerle bu korkunun yüksek derecelere çıkması ve kalıtsal olarak korkunun genle transferi bu etkenlerden bazılarıdır. Eğer anne veya babanızda yükseklik korkusu varsa, bu korku size de geçmiş olabilir. Aslında yükseklik korkusu problemi yaşayanların büyük çoğunlukta görülen durum, anne veya babadan geçen korkulardır. Yakınında yükseklik korkusu yaşamış bir kişiden bunu görerek kendisine aktarması durumu da vardır. Bu duruma öğrenme modeli deniliyor. Yakınında yükseklik korkusu bulunan bir kişiyi örnek alıp istem dışı bilinç altına kaydetmesiyle kişi öğrenme modeliyle yükseklik korkusuna kapılabiliyor. Çocukluk yıllarında yüksekten düşme tehlikesi atlatmış kişilerde de sıkça görülüyor. Ayrıca kişinin çocukken yüksekten düşen bir kişiyi görmesi de bu korkuyu zamanla tetikleyebiliyor.

Yükseklik Korkusunun Belirtileri

Yükseklik korkusunun ileri derecede olması kolay bir şekilde anlaşılır. Yüksek bir noktada kalan kişiler, diğer kişilere çok daha fazla tepki verirler. Bu korkuyu taşıyan kişiler yüksek bir noktada bulunuyorlarsa aşırı derecede endişelenme ve panikleme, yüksekten hızlıca aşağı inmeye çalışma, endişe ve paniğin etkisiyle terleme ve kalp çarpıntısı, titreme, baş dönmesi, olduğu yerde hareketsiz kalma gibi belirtiler gösterirler. Eğer bu gibi durumlar yaşıyorsanız mutlaka bir uzman hekime gitmelisiniz. Çünkü yükseklik korkusu tedavi edilebiliyor.

Yükseklik Korkusu Nasıl Yenilir? Yükseklik Korkusunun Tedavisi

Terapi seanslarıyla kişinin korkuları yavaş yavaş irdelenip bu korkuların zamanla minimum dereceye indirilmesi sağlanabiliyor. Terapi sürecinden sonra yüzleştirme yöntemi de kullanılabiliyor. Sanal bir ortamda gerçek görüntüler kullanarak kişiyi yükseklik korkusuyla yüzleştirmek en çok kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Yüzleştirmede dikkat edilmesi gereken husus terapi sürecinden sonra yüzleştirme yapmaktır. Yüzleştirmeye hazır olmayan bir kişiyi korkusuyla baş başa bırakmak tedavinin sonuç vermemesine neden olabiliyor. Bu nedenle yüzleştirmede zamanı iyi ayarlamak gereklidir. Yüzleştirmeye hazırlık için cesaretlendirici antidepresanlar veya sakinleştirici ilaçları kişinin bir süre kullanması gerekebiliyor. Terapi ve yüzleştirme ile yükseklik korkusu büyük oranla tedavi edilebiliyor.

Benzer konular

Yorumlar (5)

 • mevlan

  Yükseklik korkusu bende de var ama depresyon hapı kullanınca iyi, kullanmayınca kötü oluyorum. Depresyon hapı kesinlikle iyidir. Ben de doktora danıştım bana depresyon hapı verdi. Hastalığın adına panik atak denir.

  Cevapla
 • kani

  5 yıldır ilaç kullanıyorum ama bir iyileşme sağlamış değilim. Tam tersine kanser gibi panik duyduğum ortamların sayısı artıyor. Daha önce çıkabildiğim yüksek katlara artık çıkamıyorum. Üstelik otobüsle bile seyahat edemez oldum. Uçak zaten yok! Aracımla yokuş bile çıkamaz oldum. Üst geçit kullanamıyorum. AVM’lerde camlı asansörlere yada yürüyen merdivenlere binemiyorum. Çalıştığım iş yeri 4.katta. Oraya bile her çıkışta, çalışırken çok zorlanıyorum. Nasıl geçer bu hastalık? Bu gittiğim 4. psikiyatrist. Artık bunu değişmeyeyim dedim ama 5 yıldır bir iyileşme yok.

  Cevapla
  • gül demir

   MERHABA benimde özellikle işyerinde yükseklik korkum oluyor yere kadar camlar benim dışarıya bakmama engel oluyor. İlacımı da bıraktım. Ama halen bu korku ile baş edemiyorum

   Cevapla
 • fatih

  Bu korkuyu bende 1 senedir çekiyorum. Daha öncesinde hiçbir şeyim yoktu. Ama misafirlikte başladı. Yaklaşık 1 sene önce 6. katta balkonda otururken birden çok kötü bir his geldi ve misafir gittiğim evden hemen çıktım gittim. O aralar lustral kullanıyordum o ilacın beni böyle yaptığını düşünüyorum. Ben İzmirde oturuyorum iyi bir doktor tavsiyeniz var mı acaba?

  Cevapla
 • batuhan

  bendede bu korku var tam 1 yildir fakat prozac hapi icin 1 aya. kalmaz gecer fakat bu ilac heyecanlanma icin gecerlidir

  Cevapla
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git