Anasayfa » Sağlık » Uykusuzluk Nedenleri

Uykusuzluk Nedenleri

Uykusuzluk beyin yorgunluğu, strese bağlı yorgunluk gibi tetikleyici faktörler uykusuzluğu getirir. Beynin yatarken bile çalışıp bir şeylere odaklanması, vücudunuzu rahatsız eden yatak yastık seçimi de genel uykusuzluğu getiren oluşumlardır. Uykusuzluk herkese göre farklılıklar gösterse de sonuçlar hep aynıdır. Kalitesi uyku sizi bir sonraki yorucu güne hazırlayamaz ve yaptığınız her işte verimsiz olmanızı sağlar. Başta stres yoğunluğu, gürültülü ortamlardan çıkmak, çeşitli hastalıklar, baş ağrısı, uykuya konsantre olamama, sık seyahat etme durumu da uykusuzluğu getirir. Uykusuzluk durumuyla baş etme yolları elbette vardır. Uyku saatini düzensizliği, geç yatıp geç kalkma gibi düzensiz saatler de uykusuzluğun getirdiği olumsuzluklardır. Uykusuzluk belirtileri olarak düzensiz ve verimsiz çalışmak, dikkat dağınıklığı, sinirlilik, aşırı yorgun ve kendini güçsüz hissetmek, konsantrasyon sağlayamamak, sosyal iletişim gerilmelerini beraberinde getirir. Yetişkinlerin bir çoğunda uyku problemi fazlasıyla kendisini gösterir. Özellikle iş hayatının yüksek gerilimi eve ve doğal olarak yatağınıza yansır. Bu da sizi uykusuz bırakır. Bu durumla mücadele etmek için zihin toparlayan bitkisel çaylara yönelebilirsiniz. Papatya çayı bu konuda harika bir yatıştırıcı ve uyku getiricidir. Yatmaya hazırlanmadan bir saat önce 1 fincan şekersiz içilen papatya çayı, zihinsel yorgunluğunuzu atacak sizi uykuya hazırlayacaktır. Yatak odanızı sadece uykuya geçmek için kullanın. Çalışma odası ve sohbet odası olarak kullanmayın. Odanızın karanlık ve vücut sıcaklığınıza uygun olmasına dikkat edin. Yatağınıza yattığınız zaman bir kaç sayfalık zihni dinlendirici kitaplar okuyun. Uykuya geçerken de kesinlikle ertesi gün veya geleceğe yönelik planlar yapmayın. Bu planları yatağınıza girmeden bir kaç saat önceden yapın ve gözlerinizi kapattıktan sonra sadece uyumaya odaklanın.

Uykusuzluk bir hastalık olarak düşünülmemelidir. Beyninizin ne kadar dolu ve yorgun olduğunun bir göstergesidir. Kalitesiz bir uyku yeterince dinlenmenizi önler. Uykuya geçen bir çok kişi geceleri aniden uyanıp, tekrar uykuya geçemeyebilirler. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tam anlamıyla uykuya geçememe sebepleri arasında gösterilir. Uykusuzluk nedenlerinin fizyolojik veya psikolojik mi olduğunun farkına varıp, buna göre bir tedaviye dahil olmanızı öneriyoruz. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak yaşanan uykusuzluk probleminin tedavisi uzman doktorunuz da olacaktır. Kısa süreli yaşanan uykusuzluklar, altında yatan sebeplere bağlı olarak değişim gösterir. Uyutmayan sorunlar ortadan kalkınca kendiliğinden iyileşme görülür. Uykusuzluk tedavisinde altta yatan nedene bağlı sorun bulunmalıdır. Psikolojik veya fiziksel duruma bağlı olarak değişim gösteren uykusuzluk sebepleri koşullar ne olursa olsun, sosyal hayatta yaşanan verimsizliği beraberinde getirir.

Uykusuzluk

Uykusuzluk yaşam kalitesini düşürürken, fiziksel yorgunlukları da tetikler. Uykusuzluk stres, endişe, kaygıya bağlı olarak gelişim gösterir. Bu problem ortadan kalkmadığı sürece hayatınızın kalitesinin kontrolünü kaybedersiniz. Günlük hayatınızı sekteye uğratan uykusuzluk sizi strese doğru ilerletecektir. Hiçbir uyku gece uykusunun yerini alamayacaktır. Uykusuzluğun başlıca belirtileri arasında uykuya dalamama yani tam anlamıyla uyku haline girememek, var olan uyku halini devam ettirememek, uykunun sık aralıklarla bölünmesi ve geceleri uyanmak, erken saatlerde uyanmak ve tekrar uykuya geçememek başlıca belirtiler arasındadır. Uykunun psikolojik kalitesi sizin elinizdedir. Yatak odanızı istediğiniz şekilde düzenleyip, oda sıcaklığını ayarlamalısınız. Yatmadan önce zihni boşaltmalı ve papatya çayından destek alınmalıdır. Ayrıca en önemli nedenlerden biri olan cafeinli içeceklerden uzak durarak, uykunuzun kaçmasına engel olabilirsiniz. Yatmadan önce yemek yememeli, uykuyu kaçıracak içecekler içilmemelidir. Üzerinizde rahat pijamaları tercih edin ve sizi rahatsız edecek şekildeki pijamalardan veya geceliklerden uzak durun. Işıklı veya gürültülü odalarda uyumayın. Sizi rahatsız eden ve gürültü çıkaran faktörleri uzaklaştırın. Uyku insan vücudunun ve ruhunun en önemli ihtiyacıdır. Hayatımızın olmazsa olmazı uyku, kaliteli bir süreçten geçerek ertesi güne hazırlamalıdır. Aksi halde verimsiz iş gücü günlük hayatınızı sekteye uğratır. İyi bir uyku, kaliteli saatleri getirir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git