Anasayfa » Sağlık » Uykusuzluk İçin Bitkisel Karışımlar

Uykusuzluk İçin Bitkisel Karışımlar

Uykusuzluk kimi zaman stres ve zihin yorgunluğuna bağlı gelişebilir. Öncelikle hangi etkilerden dolayı uykusuzluğun baş gösterdiğini bilmek gerekiyor. Düzensiz bir yaşam tarzından kaynaklanan uykusuzluk yaşanan çevresel faktörlere bağlı da oluşum gösterir. Yeme düzeni, yaşam biçiminde gelişen olumsuzluklar gündelik olarak uykusuzluğu tetikler. Zihninizin yorgunluğu uykuyu kovar ve zihniniz uyumayarak kaliteli bir uyku yaşayamazsınız. Uyumanın da kalitesi olduğu gibi, uykunun saati de çok önemlidir. Çok fazla uyumak değil, kaliteli uyumak önemlidir. Bir kaç saatlik kaliteli uykuyla ertesi gün kedinizi dinç ve enerji dolu hissedersiniz. Fakat uzun ve zihinsel olarak dinlendirmeyen uyku hiç uyumamış etkisi yaratarak gününüzün verimsiz olmasını sağlar. Güne güzel ve dinlenmiş uyanmak için gece uykusunu almak çok önemlidir. Bunun için yardımcı bitkilerden destek alabilirsiniz. Uykusuzluk için kullanılan bitkiler oldukça faydalı olmaktadır. Sarı kantaron otu sinir bozukluklarına çok iyi gelmektedir. Gün boyu yaşadığınız stres, zihin yorgunluğu ve sinirsel olarak yaşadığınız sıkıntıların üstesinden gelmenizi sağlamaktadır. Ruhunuzun arınmasını sağlayarak, rahat bir uyku uyumanızı sağlamaktadır. Çarkıfelek çiçeğinin sakinleştirici özelliğinden faydalanmak için çayını demleyip içmelisiniz. Günün yorgunluğunu üzerinizden atmanıza faydalı olacak şifalı bitkilerden biridir. Çuha çiçeği de uykusuzluk sorunlarının çözümde kullanılan bitkilerden biridir.

Gerilmiş sinir ve kaslar da uykusuzluk tedavisinde kullanılan yardımcılardan biridir. Uykusuzluk için bitki karışımlarından faydalanabilirsiniz. Akşam uykuya geçmeden 1 saat önce 1 yemek kaşığı papatya çiçeği, 1 yemek kaşığı şerbetçi otu kozalağı ve 1 yemek kaşığı kedi otunu karıştıralım. 1 bardak kaynar suyun içine koyup 45 dakika demleyelim. Karışımı süzelim ve yatmadan önce içelim. Uykusuzluk baş ağrısına bağlı olarak da oluşum gösterebilir. Uyuyacağınız odada televizyon, internet gibi kafanızı dağıtacak işlerle uğraşmayın. Sadece uykunuz geldiği zaman yatağınıza gidin ve zihninizi dinlendiren bitki çaylarıyla biraz rahatlayın. Zihninizi dinlendirdikten sonra, ne kadar uykuya daldığınızı ve kaliteli bir uyku süreci geçirdiğinizi ertesi sabah fark edeceksiniz. Uykuyu alamamak ertesi güne sizi hazırlayamaz ve yorgun bir başlangıç yaşarsınız. Güne yorgun başlayarak verimsiz zaman geçirmeye davetiye çıkarmış olursunuz. Uykusuzluk baş ağrısına, gerginliğe ve strese sebebiyet verir. Kaliteli bir uyku daha sağlıklı düşünmenizi, kararlarınızı doğru vermenizi ve dikkatinizi yeterince toparlayabilmenizi sağlar. Uyku düzeninizi dengelemek, geceleri uyanık kalıp gündüzleri uyuklayarak geçirmemek için bitki çayı kürleri sizlere destek verecektir. Melisa, rezene, papatya ve anason içerek uykunuzu saatinde çağırabilir ve dengeli uykunuzu kalitesiyle yaşayabilirsiniz. Dinlenmiş zihin ve beden sağlığına kavuşmak için gece uykunuzu düzenlemelisiniz.

Uykusuzluk

Melisa çayı sakinlik verdiği için uzmanlar tarafından önerilen bitkilerden biridir. Bir fincan kaynar suyun içine bir tutam Melisa çayı eleyip demleyin ve için. Yaşadığınız huzursuzlukların sizden uzaklaşmasını sağlayarak sorunlardan arınmanızı sağlayacaktır. Akşamları çay, kahve ve uyarıcı içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Yatacağınız yerin sessiz ve karanlık olmasına özen göstermelisiniz. Hareketsiz günler geçiriyorsanız, mutlaka 30 dakikalık yürüyüşlere çıkın ve vücudunuzu biraz yorun. Akşam yemeklerinden sonra mutlaka Melisa çayı demleyip için. Bir fincan kaynamış suyun içine bir tutam anason, papatya ve rezene ekleyip demledikten sonra süzün. Bu karışımı şekersiz olarak için. Sakinleştirici, dinlendirici, uyku verici, zihinsel yorgunluğu alan etkisiyle sizi uykuya hazırlayabilecek en güzel karışımlardan biridir. Ağrıyan başınıza da iyi gelecek etkisiyle, kaliteli bir uykuya geçmenizi sağlayacaktır. Yatağınızın ve yastığınızın sizi rahatsız etmeyecek şekilde olmasına özen gösterin. Ihlamur çayının da gevşetici ve sakinleştirici olduğu bilinir. Akşamları uyarıcı içecekler yerine, sizi gevşeten ve rahatlatan bitki çaylarına yönelmelisiniz. Özellikle işten yorgun gelen ve kendini stres altında hisseden herkese tavsiye edilir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git