Anasayfa » Twitter » Twitter, Video Tweet Dönemini Başlatıyor

Twitter, Video Tweet Dönemini Başlatıyor

Bilindiği gibi Twitter günümüzün en devasa ve en yaygın sosyal paylaşım sitelerinden biri. Ama mesajlaşma servisindeki bir kerede kullanabileceğiniz karakter sayısının sadece 140 adetle sınırlı olması, birçok kişiyi zorlayan ve ifade etmek istediklerini anlatamamalarına neden olan bir eksiklik olarak dikkati çekiyordu. Ama çok yakında bu engel de ortadan kalkacak gibi gözüküyor. Çünkü Twitter’ ın CEO’ su Dick Costello kendi kişisel hesabında paylaştığı ’6 saniyede biftek sosu’ tweetine eklediği yine 6 saniyelik sosun nasıl hazırlandığını gösteren videosuyla, servislerinin ilk tanıtımlarını gerçekleştirerek, yeni nesil tweetler hakkında da müjdeyi vermiş oldu. Böylelikle sadece karakterleri kullanarak değil, mesajlarınıza 6 şar saniyelik kısa videolar ekleyerek de anlatmak istediklerinizi çok daha rahat bir şekilde ifade etme fırsatı bulabileceksiniz. Peki, Twitter bu videolu hizmeti nasıl sağlayacak?

Twitter Video

Geçen yıllarda kısa videoların hazırlanması ve paylaşılması konusunda uzman bir servis olan Vine’ı satın alan Twitter, yeni hizmete sokacağı videolu tweet uygulamasını, yine Vine alt yapısı ile üyelerine ulaştırmayı tercih edecek. Eğer okuduğunuz tweete ek olarak, yollanan mesaj içerisindeki görüntülü tweeti de seyretmek isteyecekseniz, o zaman yanındaki “Medyayı Görüntüle” seçeneğini tıklamanız yeterli olacak. Otomatik olarak oynatılmaya başlanan videolu içerik, siz mesajla işinizi bitirip ekranı ya da sekmeyi kapatana kadar, sonsuz bir döngü içinde durmadan başa sararak kendini tekrar etmeyi sürdürecek. Belki de bu adım gelecekteki çok daha uzun süreli videolarla süslü twitler yollayacağımız bir mesajlaşma sisteminin habercisi olan bir ilk hamledir, kim bilebilir? Zaten twitter kısıtlı 140 karakterlik mesajlaşma sisteminin sınırlarını zorlayacak başka hamlelerin ilk ışıklarını bizlere ara ara yolluyor.

Mesela gelecek aylardan itibaren ilk denemelerini gerçekleştirmeye hazırlandığı mail yoluyla tweet atma hizmeti bu cesur adımlara bir örnek teşkil ediyor. Bu girişimlerin Twitter ‘ a diğer sosyal paylaşım devlerinin yanında ne gibi avantajlar sunacağını ve onları günlük kaç milyar tweet düzeylerine çıkaracağını hep birlikte göreceğiz. Umarız Twitter, işi büyütüp kullanıcılarından attıkları tweetler karşılığında Facebook’ un yapmaya kalkıştığı gibi para tahsil etmeye çalışmaz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git