Anasayfa » Twitter » Twitter TT ve RT Ne Demek

Twitter TT ve RT Ne Demek

Türkiye’nin ve tüm dünyanın en popüler sosyal medya araçlarının başında gelen Twitter, her geçen gün artan kullanıcısı sayısıyla daha da popülerlik kazanıyor. Özellikle ünlülerden de ilgi görmesi ile, sevdiği sanatçıları takip etmek isteyen herkesin katıldığı Twitter, günlük değil anlık paylaşım sitesi olarak biliniyor.  Her ne kadar Türkiye’deki kullanıcı sayısı milyonları bulsa  ve hatta birçok kelime Türkçeleştirilmiş olsa da, Retweet (RT) ve TT gibi kelimelerin anlamlarını bilmeyenler de var.

Özellikle son günlerde medyanın haber yapmaması nedeniyle, Gezi Parkı olaylarında artan Twitter kullanıcı sayısı ile birlikte, RT yani Retweet sayısı da artıyor. Retweet, bir kullanıcının yazdığı anlık mesajı paylaşarak, sizin takipçilerinizin de görmesini sağlıyor. Ancak RT ettiğiniz metin, sayfanızda sizin değil yine o mesajı paylaşan kullanıcının adı ile görünüyor.

Twitter TT ve RT

TT ise, Top Trend anlamına geliyor. Türkiye ve Dünya çapında popüler olan mention’ları, yani kelimeleri, bu TT listesinde görebilirsiniz. Takipçi sayınızı arttırmak ya da güncel olaylarla ilgili görüşlerinizi, # ile yapılan kelimelerle birlikte kullanırsanız, o kelimeyi aratan herkesin sayfasında sizin de yazdıklarınız çıkacaktır. Her geçen gün kullanıcı sayısı artan Twitter’in en dikkat çekici özelliklerinden birisi de bu olsa gerek.

Dilerseniz Türkiye’de popüler olan kelimeleri kullanarak görüşlerinizi bildirebilir, dilerseniz de Dünya çapında trend olan kelimeleri kullanarak yabancılardan da takipçi kazanabilirsiniz. Tabi attığınız bu tweetlerin, o kelimeyi aratan herkesin sayfasında çıkmasını istiyorsanız Tweet’lerinizi koruma altına almamış olmanız gerekiyor. Koruma altına alırsanız, # kodu ile yazdığınız kelimeler sadece takipçilerinizin sayfasında görünecektir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git