Anasayfa » Spor » Tenis Nasıl Oynanır

Tenis Nasıl Oynanır

Tüm dünyada en popüler sporlardan birisi olan tenis, hem izlemesi hem de oynaması oldukça zevkli bir spordur. Genellikle iki kişi arasında yapılan maçlar, çeşitli turnuvalarda ikişer kişiden oluşan takımlar arasında da yapılabiliyor. Forehand ve Backhand gibi çeşitli vuruş teknikleri bulunan teniste amaç, topu file üzerinden rakibin sahasına atarak puan kazanmaya çalışmaktır. İlk olarak 1800’lü yıllarda, İngiltere’de oynanmaya başlanan tenis, öğrendiğinizde oynaması çok zevkli bir spordur. Kilo vermek isteyenler için de ideal olan bu sporu yaparken, tüm vücudunuzdaki kasların aynı anda çalıştığını hissedebilirsiniz.

Tenis raketleri yardımı ile içi boş topa vurarak, rakibin topu karşılayamamasını sağlama üzerine dayanan bu sporun puanlama sistemi de oldukça basittir. Oyuncu, topu rakibin sahasına attığında, eğer rakip topa vuramazsa ya da topu vursa dahi topu dışarı atarsa ve de top fileye takılırsa rakip puan kaybetmiş olur. Ayrıca diğer oyuncu topa vurmadan top saha içinde bir defadan fazla sekerse, rakip yine puan kaybetmiş olur.

Tenis

Üç setlik maçlar halinde yapılan turnuvalarda iki seti alan oyuncular maçı kazanmış sayılırken, beş set şeklinde yapılan bazı turnuvalarda, üç seti alan oyuncu kazanmış olur. Oyunculardan birinin ilk aldığı puan 15, ikinci puan 30 ve üçüncü puan 40 olarak değerlendirilmektedir. Oyunculardan biri dördüncü puanı aldığında, diğer taraf iki puan almış ise, kazanan diğer taraf olur. Siz de çeşitli tekniklerini öğrenerek tenis oynayarak kısa sürede vücudunuzu şekle sokabilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git