Anasayfa » Sağlık » Tansiyon Nasıl Düşürülür

Tansiyon Nasıl Düşürülür

Yüksek tansiyon bir çok insanda oluşabilen rahatsızlık durumlarıdır. Özellikle yüksek tansiyon problemi orta yaş üstü bay ve bayanlarda görülmektedir. Bazı zamanlarda günlerce sürebilen yüksek tansiyon, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiler. Kısa süreli sürse de mutlaka doktor kontrolünde mutlaka denetim alınması gerekmektedir. Kısa ve uzun süreli beliren yüksek tansiyonların belirlenen ilaçlar ve bazı küçük uygulamalarla normale döndürülmesi olasıdır. Evde uygulanabilecek bazı pratik yöntemler dahilin de tansiyonunuzu düzenlemiş olabilirsiniz. Sebebi günümüzde bile hala net olarak belirlenemeyen tansiyon, tedavisi mümkün rahatsızlıkların arasındadır. Ailede yüksek tansiyon hastaları varsa, sizin de olabilme ihtimaliniz artacaktır. Yani genetik faktör tetikleyecektir. Genellikle 35 yaşından sonra kendisini gösterse de, genç yaşlarda da oluşabilen bir rahatsızlıktır. Tabi tansiyonu tetikleyen bazı oluşumlarda söz konusudur. Örneğin şeker hastalığı, aşırı tuz tüketimi, şişmanlık, stres, aşırı çay kahve tüketimi, hareketsiz bir yaşam yüksek tansiyonu tetikleyen faktörler arasındadır. Tetikleyici olduğu kadar, azaltıcı faktörler de bulunmaktadır. Yüksek tansiyonun en belirgin belirtileri arasında öncelikle baş ağrısı bulunmaktadır. Sıcaklık hissetme, bunalma, sıkılma, bacaklarda şişlik, sık idrara çıkma gibi belirtiler hissedersiniz.

Tansiyon

Yüksek tansiyonu dengelemek için öncelikle fazla kilonuzdan kurtulmanız gerekmektedir. Tuz tüketimini ciddi anlamda tuz tüketimini azaltmalısınız. Limon yüksek tansiyonun düşmesinde oldukça etkili olacaktır. Düzenli egzersiz yapılmalı, sigaradan uzak durmalısınız. Kan basıncınızı düzenli olarak takip etmelisiniz. Taze sıkılmış meyve suları da oldukça faydalı olmaktadır. Güneşe maruz kalmamanız gerekir, çok sıcaklarda çıkmanız gerekiyorsa mutlaka koruyucu şapka kullanmalısınız. Çay veya kahve tiryakisiyseniz günde bir fincanı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Genellikle tansiyonun yükseldiği durumlarda tuzsuz ayrandan yardım alınır. Başta greyfurt suyu olmak üzere limon suyu hemen içilmelidir. Etkisini anında gösterecek faydalı içecekler arasındadır. Kekik tansiyonu düşürme konusunda oldukça faydalıdır. Acil durumlarda oldukça iyi gelecektir. Halk arasında bilinen sarımsak da acil durumlarda hemen devreye girebilecek bitkilerden biridir.

Uzmanların tavsiyeleriyle tansiyonunuzu düzenleyerek daha sağlıklı yaşayabilirsiniz. Çünkü yüksek tansiyon yaşam kalitenizi düşürebilir. Gündelik hayatınız sekteye uğrar, kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. Yüksek tansiyon tedavisinde potasyum başlıca alınması gerekenler arasındadır. Muz, kayısı, incir, patates ve armutta bulunan potasyum harika bir destekleyici olacaktır. Bunun yanında magnezyum da faydalı takviyeler arasındadır. Zeytinyağı ve keten tohumu tüketerek bu magnezyum ihtiyacınızı da karşılamış olacaksınız. Vücuda alınması gereken C ve E vitamini de oldukça faydalı olacaktır. Uzman Ender Saraç tavsiyeleriyle içilmesi gereken bitki çayı tansiyonu düşürücü etki yaratacaktır. 7 yaprak melisa, yarım tatlı kaşığı rezene tohumu, 3 adet papatya, 3 adet saplı maydanoz ve küçük bir tutam biberiye ile çayınızı hazırlayabilirsiniz. Bütün malzemeleri 1 bardak suyun içine ekleyip 1 dakika boyunca kaynatalım. İçine 1 dilim limon ekleyip şekersiz olarak içelim. Her seferinde yenisi hazırlanmalı ve taze olarak içilmesi gerekir. Tansiyon hayatınızda çıkabilecek ve pek çok risk faktörü bulunan rahatsızlıklar arasındadır. Biraz özenle uzun süreli tedavi edebilir, hayatınızı normal düzende devam ettirebilirsiniz. Bitkilerin şifalarını her hastalıkta olduğu gibi, bu süreçte de güvenle faydalanabilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git