Anasayfa » Sağlık » Suda Doğumdan Korkmaya Gerek Yok

Suda Doğumdan Korkmaya Gerek Yok

Suda doğum yapma, isminden dolayı insanlarca tehlikeli bir adım olduğu düşünülür. Oysaki bir hamile kadının suda doğum yapması ve normal şartlarda doğum yapması ile hemen hemen aynıdır. Suda doğum yapmanın normal şartlarda doğum yapmaktan en büyük farkı suyun rahatlatma özelliği ile anne adayının daha kolay, daha mutlu bir şekilde doğumu gerçekleştirmesidir. Aynı zamanda suyun verdiği rahatlatma özelliği ile anne adayı doğum sırasında normal doğuma oranla daha fazla acı çekmez.

Suda Doğumdan Neden Korkulur ?

Başlıktan da anlaşıldığı sürece suda doğum yapmak anne adayı ve yakınları için bir endişe uyandırır. Çünkü doğum sırasında çocuğun boğulma riskiyle karşı karşıya geleceğini sanırlar. Oysaki öle bir durum söz konusu bile değildir. Çünkü bebekler oksijen ihtiyaçlarını böbrek bağıyla yardımıyla karşılarlar. Başka bir endişeleri ise bebeğin doğum sırasında ağzına su girmesi ihtimalidir. Ancak böyle bir şey mümkün değildir. Konunun başında da söylediğim gibi bebeklerin doğum sırasında boğulma riskleri yoktur, çünkü çocuk anne kucağındayken su dışına çıktığında nefes alacağı için öle bir durum söz konusu dahi olamaz.

Suda Doğum

Suda Doğum ve Anne Aday

Suda doğumda doğal olan suyun verdiği gevşetme ve rahatlama özelliği sayesinde doğum sırasında anne adayı daha rahat olur. Ayrıca daha rahat bir özellik sunmasına karşılık doğum kanallarının yumuşamasına ve gevşemesine neden olur. Bu yüzden doğum daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Suya konulacak Lavanta Yağı ile sakinleşmeyi başarabilir ve doğum esnasında rahat olabilir.En önemli konulardan biride suyun ideal ısıda olmasıdır. Aynı zamanda gebenin vücudu en az göğüs uçlarına kadar suyun içinde olmalıdır ve mümkün olduğu kadar gebe suyun içinde uzanmalıdır. Bu bebeğin su içinde olmasıyla rahatlık sağlanacak ve kolay bir doğum olacaktır. Bu bilgiler her insana göre değişebilir siz yine de hekiminizin tavsiyelerine uyarak hareket edin unutmayın ki bunlar ön bilgi niteliğindedir.

Suda doğumun dezavantajları

-      Suyun rahatlatıcı özelliği ile doğum esnasında anne adayının rahat olması.

-      Suyun rahatlatıcı özelliği ile hissedilen acı en aza iner.

-      Su sayesinde doğum kanalları yumuşar ve daha rahat bir doğum gerçekleşir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git