Anasayfa » Sağlık » Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigara alışkanlığı sosyal çevre, psikolojik nedenler ve sebebi merak konusu olan tüm faktörlere bağlı olarak başlangıç gösterir. Genellikle gençlik çağında kendini gösteren sigara alışkanlığı daha çok sosyal çevrede statü durumunda olma adında merak duygusu kazandırır. Ergenlik çağında oluşan bağımlılık, direk olarak arkadaşlarıyla iletişimi artıran bir bağlayıcı olarak görülür. Genellikle arkadaş çevresinde başlayan alışkanlık, zamanla nikotine olan bağımlılık olarak geri dönecektir. Düşünürken, ağlarken, sohbet ederken ve gülerken sohbetlerinize zaman kazandıran, sözde iletişimi daha güçlü kılan yalnızlık arkadaşı olarak düşünülür. Fakat sağlık üzerinde gösterdiği olumsuz yan etkiler, beraberinde bir çok hastalığın oluşmasını tetikleyecektir. Bir nefes sigara için, hayatının olumsuz olabileceğini düşünmek istemeyen sigara bağımlıları asla bu gerçeği kabul etmek istemeyip, kendi doğrularının arkasına sığınmayı tercih ederler. Stres atmak şöyle dursun, sigara stresi geçici olarak durdurur ve kalıcı stresi siz farkında olmadan beraberinde getirir. Sigarayı bırakmak istiyorum demek, öncelikle yeni bir hayatın başlangıcı olacaktır. Daha derin nefes alabilecek, gerçekleri kendiniz olarak sigaranın arkasına sığınmadan göğüsleyebileceksiniz.

Sigara

Öncelikle başlamayı istemeli ve sigaranın sizin üzerinizde ne kadar kötü bir koku bıraktığını anımsamalısınız. Vücudunuza, saçınıza ve hatta ağzınızın içine sinen sigaranın kötü kokusunun, etrafınızdaki insanları ne kadar rahatsız ettiğini düşünmelisiniz. Yıllarca sigara tiryakisi olan kişilerin bir gecede sigarayı bıraktıklarını mutlaka duymuşsunuzdur. Hayatınızın geri kalanını hem cebinize, hem sağlığınıza fayda gösterdiği için bıraktığınız için kendinize teşekkür edeceksiniz. Düşünün ki, stresiniz sadece sigarayı içtiğiniz anda geçici olarak azalma gösterecektir. Bunun devamı olmayacak, kesinlikle kalıcı çözüm olmadığını her defasında hissedeceksiniz. Bıraktığınız andan sonraki günler, sigara içmediğiniz için kendinizi üstün görmeye başlayacaksınız. Eğer kilo probleminden dolayı sigarayı bırakmak istemiyorsanız, iştah kapatıcı çaylarla belirli bir süre vücudunuzu destekleyebilirsiniz. Mate çayı iştah kapatmak için harika bir yöntemdir. Ayrıca uzmanların önermiş olduğu karabaş bitkisidir. Güvendiğiniz aktarlardan temin edebilirsiniz. Kaynamış bir bardak suyun içine bir kaşık dolusu ufalanmış karabaş bitkisi ilave edelim. Yaklaşık 4 dakika kaynamasını bekleyelim. Daha sonra ılımaya bırakalım. Ilıdıktan sonra süzelim ve canınız her sigara istediğinde bir yudum alıp gargara yapın ve tükürün.

Hazırlanmış karabaş otu bozulmadan 24 saat tüketilebilir. 24 saatte bir kere yenisini hazırlamanız gerekmektedir. Sigara içme ihtiyacı hissettiğiniz zaman bir kibrit çöpü büyüklüğünde karabaş bitkisini ağzınıza alıp çiğneyin. Oldukça faydalı bir yöntem olduğu için mutlaka uygulanması gerekmektedir. Sigarasız yaşamak için öncelikle kendinize bir şans vermelisiniz. Günümüzde sigaranın zararları bu kadar kanıtlanmışken, Dünya sigaraya karşı savaş başlatmışken, sizde kendiniz için bir iyilik yapın ve sigarayı bırakmanın ne kadar faydalı olacağını özel olarak düşünün. Gün geçtikçe sigaranın zararlarına bir yenisi daha ekleniyor. Her türlü hastalığı tetikliyor, organlarınızı birer birer harap ediyor. Dumanı bile içmeyenleri rahatsız ederken, zararı kendisini gösteriyor. Öncelikle sağlığınızı düşünmeli, sonrasında estetiğinize vermiş olduğu zararı düşünüp kendinize ne kadar büyük bir kötülük yaptığınızın farkına varacaksınız. Zamanla bozulan ve mat görünümlü renksiz cildiniz olacaktır. Sivilce oluşumu çoğalacak, cildiniz nefes almayacaktır. Kansızlığı başlatarak, halsiz olmanıza kapı açacaktır. Gündelik aktivitelerinizi yaparken daha yorgun hissedecek, bulanık bir zihinle güne başlamanız kaçınılmaz olacaktır. Sigara içerek en büyük kötülüğü kendinize yapmış olacaksınız. Bırakmak için geç kalmış sayılmazsınız, hemen şimdi istemeniz yeterli olacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git