Anasayfa » Sağlık » Şiddetli Adet Ağrısının Nedenleri

Şiddetli Adet Ağrısının Nedenleri

Şiddetli adet ağrıları, bir çok kadında görülen kronik bir rahatsızlıktır. Bu çok şiddetli adet sancılarına “Dismenore” adı da verilmektedir. Fakat her şiddetli adet ağrıları bu hastalığın belirtisi değildir. Şiddetli adet sancılarının yanı sıra bazı belirtiler şunlardır:

1)      Kramp tarzında ağrılar,

2)      Bulantı ve kusma,

3)      Karın şişliği,

4)      Sinirlilik,

5)      İştahsızlık,

6)      Baş ağrısı,

7)      Tuvalete çıkamama.

Dismenore olan kadınlar, rahim içerisinde biriken kan atılırken rahmin kasılması rahatsızlığına da denir. Bu ve benzeri sebeplerle adet dönemleri çok yüksek ağrılı geçebilir.

Bir kaç adet döneminden sonra, 40 yaşına kadar yüksek sancılı adet dönemi geçiren kadınlarda önemli bir hastalık olmama ihtimali yüksektir. Hamilelik dönemlerinden sonra bu şiddetli ağrılar daha zayıflar.

40 yaş üstü kadınlarda, yüksek şiddetli adet ağrıları görülürse, riskli olma ihtimali daha fazladır. Bu tür hastalarda bir kis ya da enfeksiyon olabilir. Her ağrılı adet dönemi geçiren kadının ciddi bir hastalığı vardır denilemez. Bazı insanların yapısı gereği, adet dönemleri sancılı geçebilmektedir.

Adet dönemleri aktivitesel olaylarınızı engelliyor, gün içinde sizi kısıtlıyorsa bir jinekoloğa görünmekte fayda vardır. Ağrı kesici haplar ya da iğneler kullanarak, bu acıları dindirmek çözüm gibi görünse de, ileriki yaşlarda sorun teşkil edebilir.

Adet Ağrısı

AĞRIYI AZALTMAK İÇİN NELER UYGULANABİLİR?

Eğer adet ağrılarınız normal seviyede ise ya da önemli bir patolojik sebebi yok ise, bu dönemlerde ağrı kesici kullanabilirsiniz. Kullanacağınız ağrı kesicinin tipini en iyi hekiminiz bilebilir. Bunlara ilave olarak uygulayabileceğiniz bazı alternatif yöntemler şunlardır:

1)      Bol bol yatak istirahati yapmak,

2)      Cenin pozisyonunda yatmak (bacakların kendine doğru çekilerek yatılması),

3)      Karnına sıcak su torbası ya da havlu koyması,

4)      Kafein içeren içeceklerin tüketilmemesi,

5)      Tuzdan uzak durulması,

6)      Bolca lifli gıda tüketilmesi uygulandığında ağrılarınızın şiddetinin azalma ihtimali yüksektir.

Ağrı kesicileri kullanırken, ağrı çok şiddetli düzeye çıkmadan kullanmak daha faydalıdır. Ağrınız, hafifken ve yüksek ihtimal şiddetlenecekse, ağrı kesiciyi o zaman almanızda yarar vardır. Bu yöntemle hem dozajı azaltırsınız, hem de ağrıyı dindirmede daha etkili olursunuz. Çok şiddetli bir ağrıyı dindirmek daha zordur.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git