Anasayfa » Spor » Serbest Yüzme Nedir

Serbest Yüzme Nedir

Sağlıklı bir yaşam için en ideal sporların başında gelen yüzme, hem vücut kaslarını geliştirme hem de zayıflamanın güzel bir yolu olarak bilinmektedir. Birçok farklı teknik stili bulunan bu sporda, özellikle yeni başlayanlar için en ideal teknik serbest yüzmedir. 3 kulaç 1 nefes olarak da bilinen bu teknik; sırt üstü, kurbağa ve kelebek yüzüş stillerine oranla çok daha kolay öğrenilir.

Her üç kulaçta bir nefes almaya dayalı olan serbest yüzmede, suyun içinde duruş, ayak çırpma gibi detaylar da oldukça önemlidir. Ayrıca en doğru yüzüş stilini gerçekleştirmek için her 3 kulaçta bir nefes almak gerekiyor. Yüzme olimpiyatlarında, özellikle yüzme dalında en çok tercih edilen bu yüzme stili, diğer stillere oranla daha kolay olması yönüyle de tercih ediliyor. Spor okulları ve yüzme kurslarında da ayak çırpma ve suyun içinde durma öğrendikten sonra, diğer stillere geçmeden önce, serbest yüzme stilini öğrenmeniz gerekiyor.

Serbest Yüzme

Serbest yüzmede, kulaç atarken, kollarınızın göğüs arasındaki mesafesi de oldukça önemli. Bir de kolunuzu suyun içinde ilerlemek için kullanırken, kolun alt kısmı ile üst kısmı arasında 45 derecelik bir açı oluşması gerekiyor. Kolunuzu düz tuttuğunuzda, bu stili yanlış yapmış sayılıyorsunuz. Bu duruş, ayrıca estetik bir görünüm sağlaması yönüyle de oldukça önemli. Vücudun tüm kaslarını aynı anda çalıştıran serbest yüzme stili, kilo vermek isteyenler için de ideal.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git