Anasayfa » Sağlık » Sebzelerin Faydaları

Sebzelerin Faydaları

Sebzeler hayatımızın vazgeçilmezidir. Doğanın sunduğu mucize besinlerin birbirinden bağımsız olarak sunduğu şifalı etkileri ve lezzeti vardır. Sebzelerin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde, ruhunuzu ve bedeninizi besleyebileceksiniz. Sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirir, stresi azaltır ve hastalıklara kaşı vücudu koruma altına alır. Sebzeler en ciddi hastalıklarda bile önerilen besin gruplardır. Bağırsak rahatsızlıklarında, sindirim sistemi üzerindeki bozukluklara, kabızlık ve stresle başa çıkabilme gücüne sahiptir.

Sebzelerin çiğ ve pişmiş olarak tüketilmesi, insan sağlığı için bulunmaz bir lütuftur. Lezzet tasarımlarının baş yapıtıdır sebzeler. Akşam sofraları süsleyen, salatalarda kullanılan ruh ve beden sağlığını dengede tutabilecek güçlü vitaminlere sahiptir. Sebzeler çeşitli hastalıklara davetiye çıkaran vücudun enerji potansiyelini yükselterek, kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır. Bilindiği gibi diyet listelerinin başında yer almaktadır. Sebze kalori barındırmadığı için kilo da yapmayacaktır. Sindirimi en kolay olan sebzeleri beden temizliği için kullanıp, vücudunuzu içeriden destekleyebileceksiniz. Sebzeler kansızlık, demir eksikliği, yorgunluk, kanser, soğuk algınlıkları ve bilinen bir çok hastalığın tedavisi için tüketilmelidir. Her yemeği yanına mutlaka sebze çeşidi hazırlanmalıdır. Lezzetinden ziyade sağlıklı bir yaşam süreci geçirmek isteyenler için, vazgeçilmez gruplar arasındadır. Sebze tüketimi kalp krizi riskini azaltır, kolesterol seviyesini düşürür, karaciğer rahatsızlıklarında tedavi edicidir. Yüksek miktarda likopen içeren domates, adeta gençlik iksiri ve kanserin düşmanıdır.

Ispanak demir zenginidir. Yeşil yapraklı sebzeler içinde protein açısından oldukça zengindir. Özellikle kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerin günde 1 bardak ıspanak suyu içmeleri tavsiye edilmektedir. Ispanak A, E, D ve C vitamini açısından çok zengindir. Karaciğer, lenf bezleri ve kan dolaşımını hızlandırdığı bilinmektedir. Kereviz son derece sağlıklı sebzelerden biridir. Kerevizin yaprakları, sapları oldukça vitamin içeriği için özellikle çorbası ve yemeği sıkça tüketilmektedir. Günümüzde sağlıklı beslenmek oldukça büyük önem taşımaktadır. Uzman diyetisyenlerin her yemeğin yanına mutlaka salata ve sebze yemeği tüketmeleri önerilmektedir. Yemekleri salatayla renklendirmek, sindirimi daha kolaylaştırmaktadır.

Sebzeler

Özellikle sinir yorgunluğuna iyi gelen sebzeler vardır. Vücudu ruhsal ve fiziksel açıdan destekleyen sebzelerin ayırımını yaparak sağlıklı yaşamaya adım atmış olacaksınız. Hangi hastalığa iyi geldiğini, sağlığı desteklediğini, yok olmaya yüz tutmuş enerji açığınızı kapatabilmeyi, kaliteli nefes almayı ve sağlıklı kilo vermeyi destekleyen sebzeleri sofraların baş tacı yapmak yeterli olacaktır. Sindirim sistemi düzensiz olan kişilerin lahana, ıspanak, yeşillik, brokoli, karnabahar gibi mülayimlik veren sebzelerden faydalanmaları yeterli olacaktır. Kabızlık bilinen ağrılı bağırsak rahatsızlıklarından biridir. Bir çok ciddi hastalığa davetiye çıkaran kabızlığı sadece lifli sebzeleri tüketerek uzaklaştırabilirsiniz. Bağırsak hareketlerinizi sebze tüketmeye ve buna bağlı oluşacak sindirim kolaylığını yakalamış olursanız, kendinizi daha arınmış hissedebilirsiniz.

Maydanoz bilinen en faydalı yeşil yapraklılar arasındadır. Salatalarda, yemeklerde, diyet menülerinde vazgeçilmez olan maydanozun faydaları saymakla bitmeyecektir. Sadece bir tutam maydanozda yüksek miktarda C vitamini barınmaktadır. Maydanozun taze tüketilmesi halinde yüksek miktarda kalsiyum, potasyum tüketiminde bulunacaksınız. Sebzelerin taze tüketilmesi halinde yaşlanmayı önleyici etkilerinden faydalanmak mümkün olacaktır. Gençlik iksiri sebzelerin kansızlık giderici olduğu da kanıtlanmıştır. Bir çok hastalığa olumlu etkilerini gösterdiği gibi şeker hastalığına da faydaları olacaktır.

Şeker ve romatizma hastalığına karşı destekleyici olduğu kanıtlanmıştır. Lahana vücuttaki zehri atmaktadır. İdrar yollarını temizliyor, vücuttaki ödemi hızla atmanızı sağlıyor. Sebzeler cilt güzelliği, saç bakımı ve vücut bakımında da kullanılmaktadır. Bol sebze yediğiniz zamanlarda cildinizdeki olumlu değişimi kısa sürede fark edebileceksiniz. Sebzeler bütün vitamin ve mineralleri barındıran şifa kaynaklarıdır. Yaşlanmayı önlüyor ve kaliteli yaşamanızı sağlıyor. Doğal antibiyotik, doğal ağrı kesiciler, doğal bakım içeriği, güzellik reçeteleri ve lezzet kaynağı olan sebzeleri, sofralarınızdan eksik etmeyiniz. Mutfağınızın baş köşesindeki sebzelerin taze olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git