Anasayfa » Sağlık » Sakal Nasıl Çıkar?

Sakal Nasıl Çıkar?

Yüzümüzün yanaklar ve çene kısmını kapsayan yerlerinde çıkan kıllara sakal deriz. Sakallar erkeklerde ergenlik döneminde çıkmaya başlar ve bu dönemden sonra sürekli uzama gösterir. Ergenlikte sakal çıkmaması kişiyi tahmin edilenden çok daha fazla etkileyebilir. Arkadaşlarının arasında küçük düşme, kendini değersiz hissetmeye kadar varan bu sorun her yaşta kişiyi rahatsız etme potansiyeline sahiptir. Sakalın çoğu kişi tarafından erkekliğin bir göstergesi olarak görülmesi sakal çıkma problemi yaşayan insanları bir tür toplum baskısı altına alır. Kendini sürekli sakallı hayal eden bir insan çok daha vahim psikolojik rahatsızlıklara davetiye çıkarır.

Günümüzde tıbbi problemler çeşitli yöntemlerle sakal çıkmama sorunu çözülebilmektedir. Birkaç basit cerrahi operasyonla bu soruna çözüm bulabileceğiniz gibi evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntemler de mevcuttur. Öncelikle köselik hakkında birkaç bilgi edinin. Köselik dediğimiz durumda sakallar çok seyrek ya da hiç yoktur. Bunun tabiki birçok nedeni vardır, fakat en önemlisi babanızdan aldığınız genlerdir. Babanızın sakalları ne durumda ise sizinki de aşağı yukarı öyle olacaktır. Köselik bazı bireylerde psikolojik bir rahatsızlığa dönüşebilir. Bunun önüne geçmek için bir çok yöntem mevcuttur. Köseliğin önüne geçilebilir.

Sakal Nasıl Çıkar

Öncelikle yüzünüzde belli belirsiz tüylenmeler mevcutsa dövülmüş sarımsak ile yapacağız masaj kıl kökü hücrelerini canlandıracak ve sakal oluşumunu tetikleyecektir. Haftada 3 kez yapacağınız bu işlem masaj şeklinde yüzünüze sarımsağı yedirmektir. Sakallarınızın uzaması için kök hücrelerinizin kuvvetli olması gerekir. Bunun için sakallar haftada 3 defa kalitesi yüksek bir traş bıçağı ile alınmalıdır. Böylece kök hücreleriniz uzamaktan ziyade enerji kazanacak ve daha kuvvetli hale gelecektir.

Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz bitki özü bulunduran sakal çıkarma losyonları size yardımcı olacaktır. Bu losyonları kesinlikle bir arada kullanmayınız. Memnun kalmadığınız losyondan yaklaşık bir ay geçtikten sonra başka bir losyon kullanınız. Her sağlık ürününde olduğu gibi sakal çıkarma losyonundaki prospektüse de uygun hareket etmelisiniz. Bu işlemlerden herhangi bir sonuç alamazsanız uzman bir dermatoloğa başvurmak sizin için uygun olacaktır. Rahatsızlığınızın teşhis edilmesi ve tedavinizin yapılması sakallarınıza kavuşmanızı sağlayabilir. Sakallarınızın çıkmama sebebi belki de psikolojik bir olaydır. Bunu doktora başvurarak çözebilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git