Anasayfa » Sağlık » Sağlıklı Beslenme İçin Bazı Öneriler

Sağlıklı Beslenme İçin Bazı Öneriler

Yaz aylarının yaklaşmasıyla insanlar kilolarına daha fazla dikkat etmeye başladılar. Zayıflamak için çeşitli diyetler ön plana çıksa da doğru bir biçimde beslenerek de formda kalmak mümkündür. İlk olarak yemek yerken başka bir şeyle meşgul olmamanız çok yararlı olacaktır. Televizyon seyrederken, müzik dinlerken yenen yemek sizin ne kadar yediğinize odaklanamamanızı sağlıyor ve beyniniz TV’ye odaklıyken doyduğunu daha geç fark ediyor. Doğru beslenme için yemek yerken sadece yemeğinize odaklanın ve yavaş yiyin. Her lokmanın ayrı ayrı tadını çıkarın.

Gün içinde yiyeceklerinizin büyük bölümünü güne başlarken kahvaltıda tüketmeye gayret edin. Gece yenen yiyeceklerin zararının farkındaysanız iyi yapılmış bir kahvaltının önemini de fark edebilirsiniz. İyi yapılmış bir kahvaltı gün içinde az yiyecek tüketmenize sebep olur. Gün içinde size enerji veren bu yiyecekler sizi tok tutmaya da yardımcı olur. Sağlıklı beslenme için yatmadan 3 saat öncesine kadar yemek yemeyi kesmeniz gerekmektedir. Çünkü gece yattığımızda metabolizmamız yavaşlar ve bu durumda sindirimimiz de yavaşlar. Yediğimiz yiyecekler vücudumuza rahatsızlık verebilir. Sağlıklı beslenen bireyler akşamları daha hafif şekilde beslenmeyi tercih ederler.

Sağlıklı Beslenme

Bol bol su içmeniz vücudunuzun sağlıklı kalmasının bir diğer şartıdır. Vücudumuzun yüzde yetmişi sudur ve bu suyun sürekli yenilenmesi ve eski suyun vücudumuzdaki zararlı maddelerle birlikte dışarı atılması gerekmektedir. Günlük 2 litreye kadar su içilmesi gerekmektedir. Eğer idrarınız koyu sarı renkte ise az su içiyorsunuz demektir. Sağlıklı vücut için suyun dozunu iyi ayarlamak gerekmektedir. Çok fazla su içtiğimizde ise su zehirlenmesine sebep olabiliriz. Kahvaltıda somon balığı yeme imkânınız varsa somon balığı yiyiniz. Somon balığı vücuttaki yağların yakılmasını sağlamaktadır. Balık yemek istediğinizde somon balığını tercih etmeniz sağlığınızı korumanız için tavsiye edilmektedir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git