Anasayfa » Sağlık » Saçkıran Tedavisi

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran bir çok kişide görülebilen hastalıklardan biridir. Genellikle strese bağlı olarak oluşum gösteren saçkıranın kesin bir oluşum nedeni yoktur. Saçın belirli bölgelerinde oluşan saç kaybı, kişilerin ruhsal açıdan etkilenmesine sebebiyet verecektir. Kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülen saçkıranın bitkilerle tedavisi mümkündür. Besinlerle, yaşam şekliyle bir ilgisi olmadığı kanıtlanmıştır. Ayrıca saçkıran kesinlikle bulaşıcı değildir. Saçın farklı yerlerinde birden fazla veya sadece tek bir yerinde görülebilen genellikle strese dayalı bir rahatsızlıktır. Bu konuda alternatif tıptan faydalanmak doğru bir tercih olacaktır. Uzmanların tavsiyelerini dikkate alarak mucize kürlerden faydalanabileceksiniz. Suna Dumankaya’ nın saçkıran için hazırlamış olduğu kür oldukça etkilidir. 1 avuç kırılmış ceviz içini, 1 su bardağı su ile karıştıralım. Daha sonra karışımı benmari usulü eritelim. Hafif ateşte 1,5 saatte kaynattıktan sonra karışımı süzelim. Kürü saçkıran olan bölgelere iyice yedirelim ve masaj yapalım. Ilık halde yedirilen karışımı 1 saat bekletelim. Daha sonra yıkayabilirsiniz. Ceviz kürünü haftada bir kere uygulayabilir ve saçkıran tedavinizi başarıyla sonuçlandırabilirsiniz. Saçkıran özellikle kadınlarda oldukça özgüven eksikliğine, estetik açıdan kendilerini kötü hissetmelerine sebebiyet verir. Çocuklarda da görülen saçkıran her ne kadar genetik faktörlere bağlansa da, başlıca kaynağı stresli bir yaşamdır. Stres hayatın her alanında var olarak gerek ruhsal, gerek fiziksel insan hayatına bir çok hastalığı davetiye çıkaran oluşumdur.

Saçkıran herkeste aynı şekilde olmamakla beraber, 3 evreden geçer. Herhangi bir rahatsızlık göstermediği için genellikle döküldükten sonra belli olur. Daha sonra dökülen yerlerde genişleme başlayarak, alan açılır. Yerine tedavi edilip önlem alınmazsa, saç çıkmaz ve yıllarca bu şekilde kalabilir. Son olarak saçlar ilk olarak beyaz veya gri renklerde çıkmaya başlar. Aylar süren acımasız bir oluşum gösterir. Kişileri oldukça rahatsız eden estetik görünüm açısından büyük sıkıntı yaratan bir durumdur. Hazırlanan bitkilerle saç diplerinize destek vererek besleyebilirsiniz. Saçkıran sadece saçlarda değil, sakallarda da kendini gösterebilen ciddi bir deri hastalığıdır. Sarımsak tedavisi saçkıran için bilinen en etkili yöntemlerden biridir. 3 diş sarımsağı, bir miktar tuzla beraber iyice ezelim. İçine 2 damla alkol ekleyelim. Saçkıran oluşan bölgeye iyice sürerek derinin yemesini sağlayalım. Bu işlemi haftada 1 defa olmak üzere mutlaka deneyin. Saçkıran olan bölgede en geç 3 hafta içinde yeni saç kıllarının çıktığını göreceksiniz. Saçkıran kesinlikle tedavisi olmaz denilen bir hastalık değildir. Sadece gerekli tedbirlerinin alınması ve kontrol altında olması yeterlidir. Önemli olan bu hastalığın kısır döngüye bağlanmaması ve dikkate alınmasıdır. Kesinlikle dikkate alınması gereken bir deri hastalığı çeşididir. Saçkıran hastalığı genellikle çocuk ve genç erişkinlerde görülür. İstatistik olarak bakıldığında genetik yapısı veya daha çok olmak üzere yaşanılan ruhsal sıkıntılardır.

Saçkıran

Saçkıran için farklı bitkisel kürler mevcuttur. Bunlardan bir diğeri 6 bardak suyun içine 1 avuç kepek eklenir. Bu kepekli karışım kaynatılıp süzülür. Daha sonra içine bir bardak taze sıkılmış limon suyu eklenerek bu karışımla saçlar yıkanır. Saçkıranın tedavi edici olması ve genelinin olumlu sonuçlar vermesi iç rahatlatıcıdır. Aksi halde sosyal iletişim kopukluğu, kişilerin kendilerine olan güven eksikliği söz konusu olabilir. Ayrıca bu psikolojik baskı kişileri olumsuz etkileyerek yeni bir stres oluşumunun içine alabilirler. Tedavi olmayacakmış gibi görünse de, ilk 6 ay oldukça önemli bir süreçtir. Bu süreçte kendinizi yeni saçların çıkacağına inandırmanız, sabırlı ve istikrar bir şekilde kürünüzü uygulamanız çok önemlidir. Bir çok kişinin yaşadığı saçkıran, yüksek oranda olumlu sonuçlar vermesiyle yüz güldürücü olmuştur. Tedavi şeklinin düzenli yapıldığı kişiler, dökülen saçlarının yerine yenilerinin çıktığını görerek hayatlarına olumlu şekilde devam ediyorlar.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git