Anasayfa » Sağlık » Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesinin nedenleri arasında bir çok etken vardır. Saçlar bay ve bayanların estetik açısından en çok önem verdikleri bölgelerden biridir. Saç köklerinin güçlü olması, saçların sağlıklı uzamasıyla doğru orantılıdır. Bunun için öncelikle saç köklerini beslemeli ve neden döküldüğünün araştırılması gereklidir. Saçlarda yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, stres, kansızlık ve saç diplerinin sağlıksız olmasından dolayı dökülmeler meydana gelir. Öncelikle sebebini bulup buna göre tedavi uygulamalıyız. Saçların dökülme nedeni sadece saç köklerinin cansızlığından kaynaklanıyorsa, bunun çözümünü şifalı bitkilerde rahatlıkla bulabiliriz. Doğal formüllerle saçları sağlığına kavuşturmak mümkündür. Hava almayan, yeterli nemini kazanmayan saç koparak dökülmelere, kırılmalara yol açacaktır. Dolayısıyla zamanla kellik gibi problemleri beraberinde getirecektir. Cansız, parlamayan ve sürekli dökülen saçlar oldukça can sıkıcı olacaktır. Çünkü hareketlenmeden ve özensiz görünen saçlar asla şekillenmeyerek üzüntü sebebi olacaktır. Saçlarla çok fazla oynamak, rengini sık değiştirmek, sıcak fönle uzun süreli temas ettirmek de olumsuz sayılabilecek nedenler arasındadır. Saçlarınıza ihtiyacı olan nemi kazandırmalı, bakımını düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Gündelik bakımlarını yaptıktan sonra, saç diplerin bakımı da ihmal etmeden belli aralıklarla genel bakımı uygulamak gerekiyor. Evde yapabileceğiniz doğal maskelerle, saçlarınız hayata ve size gülümseyecektir.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Doğal görünümlü gür saçlar bütün bayanların hayalidir. Bunun için sadece beslemek, yeterlidir. 1 yemek kaşığı fincanı halis zeytinyağı, 1 yemek kaşığı susam yağı, 1 yemek kaşığı tatlı badem yağını karıştıralım. Bu karışımı saç diplerinizden başlayarak masaj yaparak yedirin. Daha sonra ince uçlu bir tarak yardımıyla tarayalım. Streç filme saçlarınızı sarın ve mümkünse sabaha kadar bu şekilde saçlarınızda kalsın. Sabah ılık suyla iyice yıkayın ve şampuanladıktan sonra nemlendirici ile destekleyin. Saç köklerinin kısa sürede güçlendirecek olan bakım maskesi, dökülmelere son vererek saçlarınızın doğallığa kavuşmasını sağlayacaktır. Saç dökülmelerinin püf noktalarından biri de, her gece yatmadan önce ince dişli tarakla diplerinden tarayın. Kan dolaşımını harekete geçirerek, köklerinin beslenmesini sağlayacaktır. Sabaha kadar kökleri nefes alacak, kendini ertesi güne hazırlayacaktır. Dökülmesini önlemek amaçlı diğer bir tarif ise, ısırgan otudur. Aktarlardan taze olarak elde edebileceğiniz ısırgan otunu bir miktar suyla kaynatın. Duş aldıktan sonra bu suyu saç diplerinize yedirerek tarayın. Yine aynı şekilde saçlarınızda uzun bir süre kalmasını sağlayın. Bu yöntemlerle kısa sürede saç dökülmelerinin azalarak yok olduğunu göreceksiniz.

Saçlarınız çok önemlidir ve kendinize olan güveninizin gelmesini sağlar. Çünkü en önemli estetik aracıdır. Eğer rengini sık değiştiriyorsanız, bunu uzun bir süre yapmayın ve saçlarınızı dinlenmeye bırakın. Çünkü buna ihtiyacı vardır ve saç dipleriniz sürekli kimyasal maddelere maruz kaldığı için zamanla zayıf düşmeye mahkum olacaktır. Her şeyin dinlenmeye ihtiyacı olduğu gibi, saçların da bu hakkını kullanmasına izin verelim. Ne kadar kaliteli ürün kullanmış olursanız olun, içinde kimyasal barındığı için tehlikeli sonuçlar yaratması kaçınılmaz olacaktır. Saç dipleriniz ne kadar sağlıklı olursa, o kadar sağlıklı saçlara sahip olursunuz. Kökleri beslenmek ister, bunu da koparak ya da dökülerek belli eder. Saçlar normal şartlarda yılda sadece 12 cm. uzarlar. Bundan daha az uzuyorsa saç cinsiyle alakalı, ya da çok yorgun olduğuyla alakalıdır. Saçlarınız fön, boya ve çeşitli kimyasallara sık maruz kaldığı sürece dökülmeler kaçınılmaz son olacaktır. Elinizde kalan saçlar da can sıkıntısı olmaya devam edecektir. Saçlar özelikle deniz ve güneşle fazla temas ettiği zaman da cansızlaşıp dökülebilir. Bunun için sık sık bakımını uygulayıp, ihtiyacı olan nemi kazandırmamız gerekiyor. Sağlıklı saçlar dökülmezler ve çabuk uzarlar. Bu düşünceden yola çıkarak saçları dinlendirmenin ve gerekli özeni göstermenin zamanı mutlaka gelmiştir. Sadece sağlıklı saçların olan saçların dökülmediğini, her telinden ayrı bir güzellik yansıdığını unutmayalım.

Benzer konular

Yorumlar (1)

  • merve yilmaz

    Saçlarım koparak dökülüyor ve kırıklarım var saçımı daha yeni kestirdim ve uzamasını istiyorum iki ayda neler yapmalıyım lütfen yardım edin.

    Cevapla
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git