Anasayfa » Sağlık » Prozac Nedir

Prozac Nedir

Antidepresan ilacının ham maddesi olan prozac, aynı zamanda muzun içinde de bulunan bir kimyasaldır. Kişiye mutluluk hormonu salgılatan meyvelerden biri olan muzun içindeki prozac, antidepresan ilaçları ile benzer bir özelliğe sahiptir. Günümüzde artan stres ve depresyon gibi rahatsızlıklar, antidepresan ilaçlarının kullanımını da her geçen gün arttırmakta. Bu tip ilaçlar, sinirlerinizin yatışmasını sağlarken, bir yandan vücudunuzun diğer bir bölümüne zarar verebilir, bu nedenle, bu tip ilaçlar kullanırken, kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmanızda yarar var.

Prozac, depresyon tedavisinde oldukça etken bir kimyasaldır, kişilere sebepsiz mutluluk verir. Bu da, baskı ve stres altındaki kişinin bir süreliğine depresif ruh halinden çıkmasına yardımcı olur. Ancak bu durum, ilacın kişi tarafından birkaç hafta düzenli olarak kullanılmasından sonra ortaya çıkmaktadır. Adı depresyon ile özdeşleşmiş bir ilaç olan Prozac, elbette süper ve sağlıklı bir ilaç değildir. Bu da, hiçbir şekilde yan etkilerinin olmadığı anlamına gelmemektedir.

Prozac

Prozac kullananlarda çeşitli midesel, sinirsel, otonomik ya da davranışsal bozuklukların görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca baş dönmesi, kilo kaybı, kas ve eklem ağrıları, boyun ağrısı, anormal rüyalar ve cinsel bozukluklara da neden olabilir. Ancak yine de, her ilaç herkeste aynı etkiyi göstermemektedir, bu nedenle birçok doktor, depresyon hastalıklarında bu ilacı hastalarına önermektedir.

İnsana sebepsiz yere mutluluk veren Prozac’ın etkisini görmek için, mutlaka en az birkaç hafta düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca rastgele bulunmuş bir ilaç olmadığından, nasıl bir etki mekanizmasına sahip olduğu iyi bilinir, bu nedenle de birçok doktor, depresyon sorunlarında birçok ilaçtan önce Prozac tavsiye etmektedir. Depresyon ya da herhangi bir ilacı kullanmamak en iyisidir, ancak depresyon gibi bir problem ile karşı karşıyaysanız, özellikle rahatsızlığın ilerlememesi için, ilaç ile tedavi doğru bir yöntem olacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git