Anasayfa » Sağlık » Portakalın Faydaları

Portakalın Faydaları

Portakal başta C vitamini olmak üzere diğer vitaminler açısından da oldukça zengindir. Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi, herkesin gönlünde ayrı bir rehaya sahip lezzetler arasındadır. Şüphesiz sağlık açısından sunmuş olduğu katkılar çok büyüktür. Öncelikle vücudunuzun bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Hastalıklara karşı koruyucu önlem alır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda vücuda vitamin takviyesi yaparak iyileşme sürecini hızlandırır. Enerji potansiyelini artırarak, yorgunluğunuzu giderir. Sağlık açısından destek verdiği gibi, güzelliğinizi de koruyacaktır. Cildinizde oluşacak kırışıklıkları önler ve cilde canlılık verir. Hazmı kolaylaştırarak, mideyi rahatlatır. Gaz, midede şişkinlik, sindirim bozuklukları gibi rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça yardımcıdır. Portakal suyu başlı başına gençlik iksiridir. Kış mevsimlerinde sıkça bulabileceğiniz portakal sağlık ve güzellik reçetelerinizdir. Cildi besleyerek tazelik kazandırırken, aynı zamanda kanı temizleyen özelliğe sahiptir. Özellikle çocukların gelişimi açısından çok faydalı folik asiti barındırmaktadır. Folik asit herkesin vücudunun ihtiyacı olan vitaminler arasında çok büyük önem taşır.

Portakal

Portakal karaciğeri çalıştırır ve kanın temizlenmesine yardım eder. Portakal içerisinde bulunan lif sayesinde kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını ortadan kaldırır. Bunun için özellikle kilo verme sürecinde portakal suyunun içilmesi ve portakalı sıkça tüketmek gerekir. Portakal suyu metabolizmayı çalıştırıp, yağların yanmasında etkin rol oynar. Vücuttan toksinleri atarak rahatlama verir. Kan dolaşımını harekete geçirerek pıhtılaşma oluşmasını önler. Günlük almanız gereken C vitamini iksir görevi görerek cildinizin tazelenmesini sağlayacaktır. Vücudun iç ve dış olarak temizlenip arınmasını sağlayacaktır. Portakalın kendisini yemek, suyunu içmek ve yaprağından faydalanmak ne kadar mucizevi bir meyve olduğunun kanıtıdır. Portakal yaprağı kabızlık için birerebir çözümdür. Özellikle kronik kabızlık çekenler, bu durumu sürekli yaşayanlar için doğal bitkisel kaynak olacaktır. Mide asit oluşumunu önlemek için aç karnına portakal suyu içilmesi biraz sakıncalı olabilir. Ayrıca böbrek taşlarını, kumlarını dökmek konusundan portakal suyundan alınabilecek destek benzersizdir. Tekrar oluşumunu da önleyerek kalıcı tedavi uygulamaktadır.

Kış aylarında büyük küçük herkesin ihtiyacı olan en önemli besin takviyesi portakaldır. Çünkü kış hastalıklarına karşı kendimizi korumanın en sağlıklı yolu portakal yemektir. Vücut direncinizin arttığını hissederek, kendinizi daha aktif göreceksiniz. Portakalın kabuğu da kokusuyla kek ve kurabiyelere lezzet vermektedir. Yani portakalın içten dışa her şeyinden faydalanabiliyoruz. Doğanın sunduğu mucizeler arasında yerini alan mükemmel meyvemiz bedenin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Yaşlanmayı geciktiren, zamana yenik düşen cildi korumak için portakalı sıkça tüketmek gerekiyor. Vücudun en büyük dostudur. Bağışıklık sisteminizi ve kemiklerinizi güçlendirecektir. Hastalıklara karşı koruyucu önlem aldığı gibi, pek çok hastalığın tedavisinde de yardımcı olmaktadır. Portakalın reçeli, tatlısı, pastalarda, keklerde ve kurabiyelerde sıkça kullanılan meyvelerimiz arasındadır. Portakalda bulunan B vitamini çeşitleriyle birlikte yer alan folik asitler özellikle hamilelik süreçlerinde de sıkça tüketilmesi gerekiyor. Portakal başlı başına sağlık ve güzellik iksiridir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git