Anasayfa » Spor » Play-off Nedir

Play-off Nedir

Bu aralar futbol izlerken sıkça duymaya başladığımız “play-off” teriminin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

İlk olarak Avustralya’da Rugby turnuvalarında geçen “play-off” sistemi, Türkiye Futbol Federasyonunun gündemine gelmesi ile, futbolseverlerin de ilgi odağı oldu. Türkiye Futbolunun 1.ligi olan Süper Lig’de ilk 4’e giren takımların, şampiyon olmak için kendi aralarında tekrar maç yapmaları sistemi anlamına gelen “play-off” sisteminde, ilk 2 takım, 3. Ve 4. Takımlara göre daha avantajlı bir hale geliyor.

Bu sistemin Türkiye’de uygulanmaya başlamasının amacı, son yıllarda Türkiye gündeminden düşmeyen şike sorunlarının engellenmesi, üst sıralarda kopmaların olmaması, kazanan takımın önceden belli olmaması ve şampiyonluk mücadelesinin sonuna kadar devam etmesidir. Bu düşünceden yola çıkılarak uygulanan bu sistemde, ilk 34 hafta olan maçlar normal seyrinde yapılacak. Tüm takımlar birbirleri ile karşılaştıktan sonra, Play-off sistemi devreye girecek ve ilk 4 takım, birbirleri ile tekrar maç yapacaklar.

Play-off

Play-off sistemini, takımların çeyrek finale kalması gibi düşünebiliriz. Aynı Şampiyonlar Ligi ve UEFA kupasında yapıldığı gibi çeyrek finale kalan takımlar, birbirleri ile maç yaparlar ve en çok puanı toplayan takım şampiyon olur. Kendi aralarında maç yapan ilk dört takım arasında ilk olarak, 1.ve 2.takımlar kendi aralarında maç yaparlar. Daha sonra da diğer iki takım kendi aralarında maç yaparlar. Her iki karşılaşmanın kazananı, final oynamaya hak kazanır. Finale kalan iki takımın maç sonucuna göre ise, Süper Lig’in o seneki şampiyonu belirlenmiş olur.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git