Anasayfa » Spor » Plaj Voleybolu

Plaj Voleybolu

Yaz geliyor. Yaz denildiğinde akla ilk gelenler arasında kesinlikle deniz, kum ve güneş yer alıyor. Kum ve güneş denildiğinde ise akla ilk olarak plaj voleybolu geliyor. Yaz aylarının en sevilen spor aktivitelerinden birisi olan Plaj voleybolu, hobi ve eğlenme amaçlı oynanmasının yanı sıra, bu sporun çeşitli turnuvaları da yapılmaktadır. Salon voleybolundan biraz daha farklı oyun kuralları olan bu sporda, 6 kişilik oluşan normal voleybol takımlarının aksine takımlar, ikişer kişiden oluşmaktadır.

Dünyanın pek çok yerinde kumsallarda oynanan plaj voleybolu, doğal ya da yapay kumun üzerinde oynanabilir. Çıplak ayakla oynanan bu oyunda her yarı sahanın boyu 8 metredir. Normal voleybolda ise bu rakam 9 metredir. Kurallarda ve düzende normal voleyboldan ayrılan plaj voleybolu, önceleri normal voleybolda olduğu gibi 6 kişiyle oynanmışsa da, daha sonra bu rakam ikişer kişi olarak belirlenmiştir.

Plaj Voleybolu

Hem izlemesi, hem de oynaması oldukça zevkli olan plaj voleybolu, ilk kez Honolulu plajlarında oynanmıştır. Kısa sürede dünyanın  her yerine yayılan bu spor, doğal kumun olmadığı alanlarda, yapay kum ile oynanmaktadır. Plaj kulüplerinin de vazgeçilmez bir sporu olan plaj voleybolu, eğlenceli amaçlı oynandığında takımlar genellikle, normal voleybolda olduğu gibi 6 kişiden oluşmaktadır.  Plaj voleybolu ilk kez 1996 yılında Amerika’daki Yaz Olimpiyatlarında oynanarak, bir olimpiyat dalı haline gelmiştir. Oynanmaya başlandığı günden bu yana heyecanlı ve unutulmaz maçlara imza atan plaj voleybolu, özellikle yaz aylarında sahilde vakit geçirmek isteyen gençlerin de en önemli eğlence ve aktivitelerinden birisi olmuştur.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git