Anasayfa » Eğitim » Okul Fobisi

Okul Fobisi

Çocukların okula gitmemek için anne babasıyla inatlaşması, yoğun bir şekilde istememesi ve kaygı duyması okul fobisinin belirtilerinin başında gelir. Çocuk okula gitmemek için ağlar veya çeşitli bahanelerden söz eder. Karın ya da baş ağrısından şikayet eder. Bu ağrılar genelde psikolojik kaynaklıdır.  Okul fobisinin nedeni temelde çocuğun anneden ayrılmak istememesidir.  Aşırı korumacı anne baba tutumları çocuğun evin dışını yabancı, tehlikeli bir yer olarak algılar ve evden, annesinden ayrılmak çocuğa kaygı verir.  Çocuk kendinin zayıf ve korumasız olduğunu bilir ve evden uzaklaşmak istemez.

Yeni kardeşi olan çocuklarda da okul fobisi görülebilir. Çocuk okula gittiğinde evde annesi ve kardeşinin kaldığı çocuğu rahatsız eder, kendini dışlanmış hisseder.  Bu durumda okula gitmemek için çaba sarf edecektir.

Annenin de çocuğun okula yeni başlamasından dolayı duyacağı kaygı çocuğa yansır. Annesinin kaygılanmasının haklı bir sebebi olduğunu zannederek okul korkusu oluşacaktır. Anne babaların çocuklarına okula gitmenin doğal bir süreç olduğunu anlatmaları gerekir. Okula başlamadan önce çocuğa okul anlatılmalı, nasıl bir süreç geçireceğinden haberdar edilmelidir. Mümkünse okul önceden gezdirilmelidir. Okul alışverişine birlikte çıkılmalı çocuğun fikirlerine önem verilmelidir.

Okul Fobisi

Okul fobisi sonradan da ortaya çıkabilir. Çocuk öğretmeniyle veya arkadaşlarıyla sorun yaşadığından okula gitmek istemiyor olabilir. Bu nedenle çocuğun okula gitmeme nedeni bilinmeli,  ailesi sorunu ortadan kaldırmaya çalışmalıdır.

Okul fobisinin önüne geçmek için okulun ilk günü çocuğun kendini güvende hissetmesi ve korkulacak, kaygılanacak bir sebebin olmadığı belirtmek amacıyla anne ya da babası okulda kalabilir.

Çocuk eğer sabah erken kalkmaktan şikayetçi ve bu durumda okula gitmesini etkiliyorsa, uyku saatleri düzene konmalı, çocuğun dinlenmesi, uykusunu alması sağlanmalıdır.

Çocuğun evde kalış süresi uzadıkça okula dönmek istemeyecektir. Mümkünse bu süreyi kısa tutmada yarar vardır. Çocuğun okula gönderilmesi konusunda anne baba kararlı ve tutarlı olmalıdır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git