Anasayfa » Sağlık » Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürük nedenleri çeşitli hastalıklar, solunum yollarının tahribatı ve polen gibi maddelerin solunum yoluna girmesidir. Bu şekilde kendisini temizlemeye ihtiyaç hisseden vücut öksürerek tepkisini verir. Alt ve üst solunum yoluna bağlı iltihaplanmalar da öksürüğe de neden olabilecektir. Öksürükler de hastalık çeşitlerine göre kuru, nöbetli, balgamlı olarak kendilerini gösterirler. Her birinin tedavisi mümkündür ve şifalı bitkilerle öksürüğe çare bulabilirsiniz. Nöbet şeklinde gelen öksürük boğazını sıkarak boğmaca gibi sık aralıklarla gelir. Balgamlı öksürük sinüs ve buna bağlı bronşit, astım gibi rahatsızların sonucu çıkabilir. Çeşitli hastalıkların habercisi de olabilir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kuru öksürük boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, sigaraya bağlı ve çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşum gösterir. Tedavisi mümkündür fakat öncelikle doktor kontrolü gerektirir. Daha sonra üşütmeye ve basit sebeplere bağlı olarak gelişen öksürüklerin tedavisi şifalı bitkilerle mümkündür. Özellikle çocuklarda daha fazla görülen öksürük, boğazı tahriş edebilir. Bunun için mutlaka şifalı bitkilerden destek almak gerekir.

Ihlamur, okaliptüs, zencefil, meyan kökü ve nane gibi şifalı bitkiler tedavi edecektir. Uzmanların tavsiye etmiş oldukları bitkisel şifalıklar öksürüğe oldukça iyi gelecektir. Soğanın da doğal bir antibiyotik olduğunu hepimiz biliriz. Öksürüğe karşı çok iyi geldiği için uzmanların sıkça önerdiği tariflerden biridir. 1 adet orta boy soğanı, 8 parçaya bölelim. 2 su bardağı ılık su ekleyip kaynatalım. Bu karışımı soğumaya bırakalım ve ılıyınca içelim. Karışımı her defasında taze olarak hazırlayalım ve her çeşit öksürük tedavisinde kullanalım. Başka bir karışımı da sizlere sunalım. 3 parça zencefil, 1 tutam ıhlamur, 1 çay kaşığı hibiskus, 1 çay kaşığı şahtere otunu 1 su bardağı suyun içine koyup 5 dakika kaynatalım. Birkaç dakika demledikten sonra içine 1 çay kaşığından daha az bal karıştırıp içelim. Öksürüğe çok iyi gelecek olan şifalı içecek, özellikle kış aylarının soğuktan dolayı yaşanan boğaz ağrısı ve öksürüğe çok iyi gelecektir. Alerjiye bağlı olmayan öksürüğe çok iyi gelen zencefil, kekik ve karabiber çok iyi gelir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen öksürüğe en iyi gelen sıcak bitkisel içeceklerdir. İçimizi ısıtan bitkisel karışımların mis gibi kokusu da kış aylarının soğuk, kasveti havasına huzur verir. Ev, işyeri ve neresi olursa olsun aksatmadan bitkisel çaylarınızı içmelisiniz. Uzmanların sıkça anlattıkları değişik yöntemlere kulak verip kendinize en yakın şifalığı içebilirsiniz. Nezle ve gribe bağlı gelişen öksürüğe zencefil, nane tavsiye edilmektedir. 3 cm büyüklüğünde zencefili rendeleyelim. 1 bardak kaynamış suyun içine atalım ve 15 dakika demlenmesini bekleyelim. Yemeklerden sonra bu karışımdan 3 bardak içebilirsiniz. Soğuk algınlığına bağlı öksürüklerinize çok iyi gelecek şifalı içeceklerdir. Nane çayı da geleneksel olarak bilinen ve kullanılan tedavi edici bitkilerden biridir. Nane limon olarak bilinen içecek soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelecektir. Vücudun toksinlerini atmasını sağlayacaktır. Ada çayı da öksürüğün tedavisinde kullanılan başka bir bitki çayıdır. Öksürüğe karşı boğazı yumuşatarak rahatlama sağlayacaktır. Öksürükle beraber boğaz ağrılarına da çok iyi gelir ve gargara olarak genel anlamda bir çok kişi tarafından kullanılır. Demlenmiş adaçayını soğutalım ve içine birkaç damla limon suyu sıkalım. Bu karışımı gargara olarak kullanalım. Ayrıca zencefilin çayı olduğu kadar tozunun da öksürüğü hemen kestiği geleneksel olarak bilinmektedir. Toz zencefile 1 kaşık bal karıştırıp yiyebilirsiniz. Her gün düzenli olarak tüketimini yaparsanız, öksürüğün kesildiğini ve boğazınızın yumuşadığını göreceksiniz. Ayrıca vücudun soğuk algınlığını bu sayede atacak, kış aylarının kesintisiz öksürüğünü yok edebileceksiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git