Anasayfa » Eğitim » Öğrenci Ders Çalışmaya Nasıl Motive Edilir

Öğrenci Ders Çalışmaya Nasıl Motive Edilir

Öğrencilerin ders çalışmadığından dolayı sürekli şikayet eden velilere sıklıkla rastlar olduk. Öğrenci ders çalışmamasına anlam veremeyen veliler hep evlatlarını suçlayarak sorunun daha da büyümesine neden olmaktadır. Aslında tek sorun öğrenciyi dersten alıkoyan etmenlerin ortadan kaldırılmamış olmasıdır. Öğrenci ders çalışmaya iyi motive edilmesi gerekir. Başarısız öğrencilerin ortak özelliklerinden birisi de genelde motivesi düşük ilgisiz velilerin çocukları olmalarıdır.

Öğrenciyi ders çalışmaya motive etmek için şu çalışmaları yapmanızı bir eğitimci olarak tavsiye ederim. Siz elinizden geleni yapın. Yapın ki suçlamaya o vakit hakkınız olsun. Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi tohum saç vermezse toprak utansın. Anne ve baba olarak üzerinize düşeni mutlaka yapmalısınız.

Ders Çalışma

1- Çocuğunuza evde çalışması için güzel bir oda ayarlayın. Bu oda çocuğa ait olmalıdır. Çocuğunuz bu odayı sahiplenmesini bilmelidir. Bu odayı çalışmak için kullanmalıdır. Bu odayı ayarlarken odanın renk, ısı, ışık, koku gibi unsurlarının iyi ayarlanması gerekir. Işık mutlaka sol üst köşeden gelmelidir. Odada mutlaka beyaz ışık kullanmalısınız. Oda ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Sıcakta öğrenci gevşeyecek soğukta ise ders çalışamayacaktır.

2- Öğrencinizi ödev yapma konusunda cesaretlendirin. Kesinlikle çocuğunuzu bir başka çocukla kıyaslamayın. Ödev yaparsa ona kek yapacağınızı söyleyerek onu ödüllendirebilirsiniz. Ödev yaparken mutlaka başında olun. Ona gerekli yardım ve desteği sağlayın. Yalnız olmadığını ona hissettirin.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git