Anasayfa » Sağlık » Obezite Nedir

Obezite Nedir

Obezite belki de çağımızın en çok tehlike çanlarının çaldığı hastalıklar arasında yerini alır. Öyle ki yanlış beslenme ve genetik faktörlerin, modern çağımızda kendini gösterdiği başlıca rahatsızlıklardandır. Obezite vücudun fazla yağ depolaması sonucu oluşur. Beslenmeye bağlı obezite hazır yiyeceklerin getirdiği sonuçlardan biridir. Çocukların da bu yeni çay hastalığına yakalandıklarını gözlemleriz. Genellikle bilinçsiz ve yanlış beslenme yollarının getirdiği oluşumdur. Özellikle hazır besinlerin kalori değeri oldukça yüksektir. Vücudun yağı depolaması kaçınılmaz ve yakması çok zor olur. Günümüzde çok ciddi rakamlara ulaşan obezitenin tedavisi tabi ki vardır. Fakat önemli olan önlem almak ve tüketim alışkanlıklarına dikkat ederek yaşamaktır. Obeziteye giden yol sadece bilinçsiz yapılan beslenme alışkanlıklarına bağlı olmayıp, hareketsizlikle de alakalı bir durumdur. Hareket halinde olan kişilerin daha sağlıklı ve çok azının kilo problemi yaşadığını görüyoruz. Tempolu yürümek, yapılabilecek en doğru egzersiz hareketlerinden biridir.

Obezite

Obezite Tedavisi

Dengeli ve sağlıklı beslenme obeziteye karşı mücadele etmenin birinci kuralıdır. Bunu destekleyen gündelik egzersizleri ihmal etmeyelim. Öncelikle vücudumuzda depolanan kötü yağların yanmasını sağlayalım ve inanarak hedefimize emin adımlarla koşalım. İnanınca olacağının bilincinde olanlar, bu hastalıkla mücadele etmeyi öğrenirler. Obezite hastalığına sahip olan kişilerde sürekli yeme isteği görülür. Hiçbir şey yemeden duramazlar ve devamlı atıştırma isteği içinde olurlar. Bunun için öncelikle kalorisi düşük, besin değeri yüksek gıdaları tercih etmeli ve yaşam düzenlerini buna göre devam ettirmeliler. Vücudunuza uygun bir egzersiz programı seçin ve gün içinde mutlaka bu hareketleri uygulayın. Günde mutlaka 15 dakika egzersiz yapın.

Dünya’ da çok yaygın olan obezite, mücadele verildiği sürece gittikçe azalmaya ve yok olmaya mahkum kalacaktır. Çünkü ilerleyen tıp sayesinde bu hastalıklara şifa bulmak isteyenlerin sayısı da artmaktadır. Çünkü çok ciddi sonuçlara doğru hızlı adımlarla ilerleyen bir oluşumdur. Düşük, kalitesiz ve düzensiz beslenmenin getirmiş olduğu olumsuz sonuçlardan en tehlikeli olanıdır. Gençlerde de görülmeye başlayan ve sayıları artarak çoğalan rahatsızlığın boyutu, geniş bir kitleye sahiptir. Özellikle hazır beslenilen, asitli içecekleri ve yiyecekleri fazlaca tüketen gençlerin sayısı çok fazladır. Bunun için kaliteli besinleri tüketmek, egzersiz yapmak ve bol su içmek tedaviye cevap verecektir. İlerleme aşamasında olunabilir ve tehlike çanları sizin için de çalıyor olabilir. Kısa sürede önlem almalı ve bu ciddi hastalığa dur demelisiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git