Anasayfa » Sağlık » Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes darlığı solunum güçlüğünü anlatan bir terimdir. Nefes darlığı soluğu alırken oldukça derinden alabilme isteği, hızlı nefes alıp verme, tıkanma gibi belirtilerle hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen, yaşam koşullarını zorlayan nefes darlığı gündelik hayatı sekteye uğratır. Tedavi edilip gerekli önlemler alınmazsa ciddi hastalıklara kadar ilerleme gösterir. Nefes darlığı çeken kişilerle normalden daha fazla enerji tüketimine rastlanır. Kişiyi oldukça yorar ve hayat standardını düşürür. Normal hayatını yaşayamaz hale gelir egzersiz fazla yürüme gibi aktivitelerden yoksun bırakır. Nefes darlığının birden fazla sebebi olmakla beraber, tetikleyici durumları da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu sebebe bağlı olarak nefes darlığı kişiden kişiye değişim gösterir. En sık akciğer ve kalp hastalıklarında sıkça rastlanır. Teşhis edilememesi durumunda veya önlem alınamazsa kronikleşir. Hastalıklar kendi gruplarına göre çeşitlere ve zorluk derecelerine ayrılırlar. Alerjik reaksiyonlara bağlı üst solunum yolunda tahribatlar, meslek hastalıkları, astım, zatürre, akciğer ödemi, koah yani kronik bronşit ve değişik akciğer hastalıkları nefes darlığının başlıca sebepleri arasındadır. Nefes darlığına çare olarak doktorunuz mutlaka tedavi süreci ve önlemlerini uygulayacaktır. Bunu tedaviyi takiben bitkilerle de nefes darlığını azaltmayı destekleyebilirsiniz.

Bitkisel kürlerle hastalığın boyutunu düşürebilir, daha kaliteli bir süreci yaşamaya başlayabilirsiniz. Doğada bulunan bitkiler pek çok hastalığa çare olmaktadır. 2 su bardağı kaynamış olan suya 3 çay kaşığı nane ekleyip 15 dakika dinlenmeye bırakalım. Nane çayı nefesinizi açarak daha sağlıklı bir havayı teneffüs etmenizi sağlayacaktır. Bronşit, öksürük gibi nefes almanızı zorlayan hastalıklarınızı tedavi edecektir. Nefes darlığı yaşayan kişilerde sigara kullanımına mutlaka son verilmelidir. Yeteri kadar tıkanan nefesinizi sigara dumanıyla daha fazla tıkamanız sağlığınızı daha çok tehlikeye atacaktır. Nane tedavisine başka bir açı getirecek olursak, bir tülbentin üzerine bal koyalım. Bir miktar balın üzerine taze ve kuru nane yaprakları serpelim. Yatmadan önce göğüs üzerine bağlayıp sabaha kadar bekletelim. Başka bir tedavi şekli ise keçiboynuzudur. Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı oldukça koruyucu olduğunu İbrahim Saraçoğlu anlatmaktadır. Burada da ele alacak olursak, 6 adet koyu renkli olan keçiboynuzunu öncelikle soğuk suda yıkayalım. Küçük parçalar halinde kırarak yarım litre kaynayan suyun içine atalım. Kısık ateşte 7 dakika kaynatalım ve ateşten alıp soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra süzelim ve suyunu cam şişeye dolduralım. Büyüklerde her gün sabah kahvaltısı arasında ve akşam yemeğinden önce bir bardak içelim. Küçük çocuklarda ise sadece sabah kahvaltısı arasında 1 çay bardağı içilmelidir. Akşam içmemeleri gerekir. Bu kür her 3 günde bir taze olarak hazırlanıp tüketilmelidir. Özellikle astım ve bronşite bağlı yaşanılan nefes darlığı hastalığına karşı oldukça koruyucu olacak bir tedavi şeklidir. Bu küre ara vermeden 20 gün boyunca kullanın. 20 gün tamamlandıktan sonra 15 gün daha devam edin ve 15 gün süresinde içine 1 çay kaşığı bal ilave ederek tüketin.

Nefes Darlığı

Keçiboynuzu kürünü uygularken fazla bal kullanmayın ve kahvaltılarda tüketmeyin. Nefes darlığına çok iyi gelecek mucize kür, aldığınız her nefesi içinize çekmenizi kolaylaştıracaktır. Kendinizi daha sağlıklı hissedecek, nefesinizi daha uzun soluklu alabileceksiniz. Genel nefes darlığı için uygulanabilecek harika kür sonrasında, daha fazla hareket etmenin mutluluğunu yaşayacaksınız. Nefesinizin açıldığını hissederek, oksijeni içinize bolca çekebileceksiniz. Nefes darlığını insan hayatını olumsuz etkileyen, özellikle kuru havalarda daha fazla kendisini gösteren bir hastalıktır. Bulunduğunuz ortamın kuru olmaması için, klimalı odada oturuyorsanız bir tas suyun içine 1 miktar vics atın ve buğusundan faydalanın. Nefesinizi açacak, sizi havanın kuruluğundan kurtaracaktır. Bol sağlıklı nefes için yaşam kalitenizi yükselterek harekete başlayabilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git