Anasayfa » Sağlık » Muzun Faydaları

Muzun Faydaları

Potasyum kaynağı olan muzun besin değeri oldukça yüksek olup faydaları vücudumuz için çok fazladır. Zihin yorgunluğa, unutkanlığa çok iyi geldiği uzmanlar tarafından söylenir. Magnezyum, bakır, demir fosfor açısından çok zengin olan muz vücudun ihtiyacı olan vitaminleri bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle mideye oldukça faydalı olan muz ülser ve gastrit gibi rahatsızlıkları yok eder. Özellikle çocukların gelişme süreçlerinde her gün mutlaka bir tane muz yemeleri gerekmektedir. Mide hastalığı, ishal gibi durumlarda acil yardıma koşacak meyvedir. Beyin gelişimi açısından destekleyici olduğu gibi, çocuklarda, yaşlılarda ve hamilelik süreçlerinde mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Bağırsak hastalıkları ve böbrek iltihabı durumlarında faydalı destek sağlayacaktır. Ayrıca stresi azaltıcı etkisi de bulunduğu için, uzmanlar tarafından önerilen yardımcı kuvvettir. Muz çocukluktan itibaren herkesin çok severek yediği meyvelerden biridir. Faydalı olmasının yanı sıra güzelliğine meraklı bayanlar için tam iksirdir. Muzla yapışan cilt bakım maskelerinin faydası küçümsenmeyecek ölçüde yararlıdır. Baştan ayağa vücuda destek veren muz hastalıkların iyileşme süreçlerini hızlandırır. Ayrıca kemik gelişimini desteklediği için kemik erimesi tedavilerinde de mutlaka tüketilir. Fakat önlem almak açısından her yaştaki sağlıklı bireylerin bilinçli şekilde her gün düzenli olarak muz tüketmeleri önerilir. Adet sancılarını düzenleyici ve azaltıcı etkisi olduğu için bu süreçlerde her gün tüketilmesi sağlık açısından faydalı olacaktır.

Muzlar

Muz cildi temizleyerek ölü hücrelerin yok olmasını sağlamaktadır. Muz egzama gibi rahatsızlık veren hastalıklarda merhem olarak kullanılır. Muz ve limon suyunu karıştırarak doğal merhem elde edilir. Bu merhem egzamalı bölgelere tedavi etkisi yaratarak cildinizi besleyecektir. Muz sağlıklı meyvelerin baş tacıdır. Evimizde olmazsa olmazımız olan muz çocukların gözdesidir. Vücudun her anlamda dostudur ve faydalı enzimlerini her bölgeye gösterir. Muz serotonin içerdiği için, yüksek miktarda beynin mutluluk salgılamasını sağlayacaktır. Olaylar karşısında hızlı ve doğru karar verme sürecinizi harekete geçirerek zihninizi her an açık tutacaktır. Muz yorgunlukla mücadele eden güçlü bir meyvedir. Her gün tüketilen muz ruhsal, zihinsel ve bedensel yaşadığınız günlük yorgunluğunuzu kolayca atabilmenizi sağlayacaktır. Zihin yorgunluğundan dolayı uyku problemi yaşayanların muz tüketmeleri ısrarla önerilir. Çalışan insanların beden ve zihinleri oldukça yorucu olmaya alışmıştır. Bunun için yemek aralarında muz tüketirlerse, daha sağlıklı düşünmenin ve karar vermenin hazzına kavuşmuş olurlar.

Muz hastalıkların çabuk geçmesini sağlayarak dinlenme sürecinize hız kazandıracaktır. Özellikle böbrek kanseri gibi ciddi hastalıkların tedavi süreçlerinde yardımcı olacaktır. Herkesin beğenerek ve severek yediği muz tokluk hissi kazandıracağı için ihtiyacınız olan enerji takviyesini sizlere sunacaktır. Muz potasyum kaynağı olduğu için eklem kasılmalarını da önlemektedir. Muz tok tuttuğu için enerji seviyesini artırarak çabuk acıkmanızı engeller. Ayrıca sosyal, özel ve iş hayatının getirdiği aşırı stres vücudu ve bedeni oldukça yorgun düşürdüğü için, depresif durumları sıkça yaşanılmaktadır. Yüksek miktarda B vitamini içerdiği için depresif durumları da zamanla olumlu enerjiye çevirmesi de kaçınılmaz olmaktadır. Muz bir çok hastalık için koruyucu kaynaktır. Yüksek miktarda antioksidan içermesi sebebiyle hastalıklara karşı da koruyucu önlem alması kaçınılmazdır. Kendiliğinden olgunlaşmış muzlar tercih edilmelidir. Anneler bebeklerine meyvelere ilk geçişlerde muz yedirirler. Muzun kendiliğinden olgunlaşmış olmasına dikkat etmeliler. Muz büyük küçük herkesin severek yediği besin kaynağıdır. Doğanın sunduğu mucize besin muz, her yaşta ve her kişiye vitamin desteği vererek, direnç sağlayacaktır. Yaşamsal mineralleri bünyesinde barındırmakta, hayatın ritmini tüketildikçe korumaktadır. Vücudu her anlamda dengeleyecek özel meyve her gün düzenli tüketilmek ister. Hayata karşı, strese karşı ve hastalıklara karşı ek mücadelenizde sizlere yardımcı olacaktır. Besin takviyesi olarak yanınızda yer alacaktır.

Etiketler:
Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git