Anasayfa » İnternet » Modem Çeşitleri

Modem Çeşitleri

Modemler USB ve Ethernet olarak ikiye ayrılır. USB modemler, tek bir bilgisayara kablo yardımı ile bağlanarak internet hizmeti sunar. Eski nesil modemlerdir. Türkiye’ye DSL internetin geldiği ilk dönemde evlerde en yaygın kullanılan modem çeşididir. Çünkü o döneme genellikle her evde en fazla 1 adet masaüstü bilgisayar bulunuyordu. Hem bilgisayar sayınısın az olması hem de masaüstü bilgisayar olması USB modemlerin kullanımını şart kılmıştır. Çünkü USB modemler, Ethernet modemlere göre çok daha ucuzdur.

Modem çeşitleri

Ethernet modemler ise aynı anda birden çok bilgisayarın internete bağlanmasını sağlayan cihazlardır. Ethernet modemler kendi içerisinde ikiye ayrılır. Kablolu ve kablosuz (Wireless) olarak adlandırılır. Kablolu ethernet modemlere aynı anda modemde bulunan port çıkış sayısı kadar bilgisayara hizmet verebilir. Ancak günümüzde masaüstü bilgisayarları satışında patlama yaşanması sebebi ile kullanılan modem türünde değişikliğe gidilmiş ve ağırlıklı olarak kablosuz modemler tercih edilmiştir. Kablosuz modemler hem çok sayıda bilgisayara internet hizmeti sunmakta, hem de herhangi bir kablo gerektirmeden, belirli alan içerisinde internete bağlanmaya fırsat tanımaktadır.

Günümüzde internet hizmeti sağlayan şirketlerin yaptıkları kampanyalar ile yeni müşterilerine ücretsiz modem hizmeti sunmaktadır. Türkiye de internet sağlayıcısı olarak bilinen iki dev şirketin (TTnet ve SüperOnline) yeni müşterilerine, taahhüt ile birlikte modem hediye ettikleri bilinmektedir. Kullanıcılar modemin tam anlamı ile sahibi olabilmek için, 2 yıl taahhütlü olarak internet hizmetinden yararlanması gerekir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git