Anasayfa » Teknoloji » Mobil İmza Bedava Olacak

Mobil İmza Bedava Olacak

7 yıl önce, elektronik imza ülkemizde kullanılmaya başlandı. Ancak mobil imzanın ücretli olması, uygulamanın insanlar arasında yayılmasını engellemişti. Geçtiğimiz günlerde ise; E-Güven şirketinden sevindirici haber geldi.

Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın 2003 yılında kurduğu, ülkemizin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, yaptığı değerlendirmelere göre; Mobil imzanın Türkiye’de kullanılmaya başlanmasından itibaren, sadece E-GÜVEN şirketi tarafından 300 bin elektronik sertifika üretildiği açıklandı. Değerlendirme toplantısında mühim açıklamalar yapan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, internet bankacılığı için kullanılan SMS’lere alternatif olacak mobil imzanın artık ücretsiz olacağını söyledi. Şu an mobil imza kullanmak isteyenler, ayda 5 TL abonelik bedeli ödüyor. Bu ücret telefon faturanıza yansıtılıyor.

Mobil İmza

Kamu ve özel sektördeki kurumların; bireysel kullanıcılara göre daha çok tercih ettiği mobil imza, kurumların her türlü iç süreçlerinde yarar sağlıyor. Yapılan araştırmaya göre; özellikle 25-40 yaş arası grubun tercih ettiği uygulama, şirketlerin her türlü işine bütünleşmiş hale getirilebiliniyor.

E-GÜVEN İş Geliştirme, Kurumsal Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Müdür Ayşegül Tüzün, mobil imzanın faydalarını anlattı. Tüzün, verdiği örnekte; bir kurumun klasik yöntemlerle yaptığı bordrolama işleminin birkaç gün sürdüğünü belirtti. Ancak e-imza kullanılarak yapılan bordroloma işleminin ise, hem daha hızlı hem de daha ucuz bir şekilde yapıldığını ve kurumların bu uygulama sayesinde önemli bir verimlilik sağladığını anlattı.

Mobil imzanın ücretsiz olması, kullanımını arttırmasında önemli bir faktör olarak görülüyor.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git