Anasayfa » Sağlık » Mevsimsel Depresyon

Mevsimsel Depresyon

Mevsimsel depresyon, oldukça yaygın psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Yaz veya kış demeden yaşanılan depresyon, farkında varıldığı zaman kısa sürelidir. Bahar aylarında da tetikleyebilen depresyon, kişilerin farkındalığıyla son bulur. Mevsim geçişlerinde bir çok kişi psikolojik olarak kendisini göstermeye başlıyor olabilir. Depresyon başta kendini önemsiz hissetmek, toplumdan uzak kalmayı tercih etmekle sinyallerini veriyor. Modern çağımızın getirdiği, yoğun ve zorlu şehir hayatının getirdiği metropol yaşantıdan bunalıp yorulan her yaş grubunun yaşayabileceği ruhsal geçiş sendromlarından biridir. Kadın, erkek, genç ve yaşlı demeden yaşayabileceği sıkıntılar arasındadır. Depresyon ruhsal anlamda sıkıntı yarattığı gibi, fiziksel olarak da belirtilerini açık bir şekilde gösterir. Halsizlik, aşırı yorgunluk, sürekli uyuma isteği, iştah artışı ve kaybı, ilgisizlik, melankoli ve asosyal gibi durumlar da fiziksel anlamda kendisini gösterir. Buna ilaveten korku ve endişeye bağlı çeşitli ruhsal olumsuzluklar da meydana gelir. Odaklanma da zorlanma, ilgi ve dikkat eksikliği, vücut ağrısı, hayattan zevk alamamak gibi vücut diliyle de kendini gösterir. Özellikle mevsim geçişlerinde bir çok kişinin yaşamaya maruz kaldığı olumsuz duygu durumlarından biridir. Yazdan kışa, kıştan yaza geçerken, pek çok psikolojik hastalıkları da tetikleyici çok yönlü rahatsızlıklardan biridir. Önlemini alabilir, daha belirtileri başlarken kontrol edebilirsiniz.

Beslenme tarzında değişiklik, aktivite yönümüzü harekete geçirmek, çeşitli sosyal yaşantıya hız kazandırma gibi yaşam biçiminizi değiştirerek belirtilerin azaldığını görebileceğiz. Dengeli beslenerek depresyonu hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Omega 3 yönünden zengin gıdalarla vücudunuzu desteklemelisiniz. Sebze ve meyve, kuru baklagiller, ceviz, badem, fındık, proteinden zengin besinler ruh sağlığınızı düzenleyecektir. Kılıç otunun sinirleri düzenleyici etkisi olduğu bilindiği için, bu süreçlerde mutlaka faydalanmak gerekmektedir. Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan mevsimsel depresyon, bir çok kişi de farklı şekillerde kendisini gösterebilir. Alışılmış mevsim normallerinin dışında bir durumla karşılaşma alışma süresinde ruhsal ve fiziksel anlamda alışıncaya kadar değişiklik gösterir. Sebepsiz yere memnuniyetsizlik bunun en belirgin özelliğidir. Yorgun zihninizi dinlendirmek için akşamları mutlaka bir fincan taze demlenmiş papatya çayı içmelisiniz. Zihninizi dinlendirecek, dinginlik vererek sizi derin bir uykuya hazırlayacaktır. Kaliteli bir uyku da sizi ertesi günün yoğun iş temposuna hazırlayacaktır. Arınmış bir zihinle güne başlamak, depresyonun etkisinin kısa süreli olmasını sağlayıp, kalıcı hasarlar bırakmasını, ani öfke patlamalarını izole edecektir.

Mevsimsel Depresyon

Egzersiz yapmayı kesinlikle arka plana atmamalıyız. Hangi egzersiz olursa olsun, bedeninizi harekete geçirerek, daha fazla oksijen almasını sağlamalısınız. Kan dolaşımı ne kadar fazla olursa, kendinizi o kadar aktif hissedecek güne daha keyifli bir şekilde devam edeceksiniz. Kendinizi tüm koşullara hazır, zihninizin her daim açık olmasını sağlayabileceksiniz.

Mevsimsel depresyon, her ne kadar zararsız ve gelip geçici olarak görünse de, aslında dikkate alınması gereken ruhsal değişimlerden biridir. Herkeste görülebilen günlük endişeleri, mevsim değişikliklerinde ani depresyona bağlayabiliriz. Bunun için daha dikkatli davranıp, farkındalığına varmış olursanız önlemini alarak ilerlemesine engel olabileceksiniz. Mevsimsel depresyon bana olmaz dememelisiniz. Hemen herkeste ve her yaşta görülebilen psikolojik değişimler, siz farkında olmadan hayatınızı alt üst edebilir. Yeyip içtiklerinize dikkat etmeli, egzersizinizi düzenli yapmalı ve uykunuza dikkat etmelisiniz. Bütün bunlar birleşerek, ruh ve beden sağlığınızı mevsimsel geçişlerinde yaşanılan depresyonun baskısından kurtaracaktır. Sadece hayatınıza biraz daha özen göstererek, kendinizi önemsiz ve değersiz görmeden düşüncenizi tam tersi yöne çevirmek olacaktır. Kronik yorgunluğa ve buna eşlik eden depresyona karşı kendinizi koruma altına almalısınız. Vücudun temel ihtiyaçlarını karşılayarak, olumsuz ruh hallerine karşı ciddi bir önlem almış olursunuz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git