Anasayfa » Eğitim » Mali Müşavirin Görevi Nedir?

Mali Müşavirin Görevi Nedir?

Mali müşavir firmaların veya gerçek kişilerin mali veya finansal konularda danışmanlık hizmeti ihtiyacı duyan kişilere danışmanlık yapar. Onların mali idareyle ilgili olan veya firmaların iç bünyelerinde ihtiyaç duydukları finansal bilgileri kendilerine raporlayan, onların kayıtlarını tutan ve onlara ihtiyaç duydukları mali konuda destek veren bir birimdir. Firmaların kendi ihtiyaçları dışında kanuni olarak da mali müşavirlik anlaşmaları da zorunludur. Firmalar mali idare ile olan tüm alışverişlerinde, tüm raporlamalarında bir mali müşavir kullanmak zorundadırlar.

Kuruluşlarından tasfiyelerinin bitişine kadar maliyeye verilecek tüm beyannameler, raporlar, bildirgeler bir mali müşavir aracılığıyla gönderilmekte, mali müşavirler bu pozisyonlarıyla mali idare ve mükellef arasında bir tampon görevi oluşturmaktadırlar. Mali müşavirlik unvanını almış kişiler şirketlerin muhasebe veya finans pozisyonunda çalışabilecekleri gibi bağımsız olarak ofis veya denetim şirketlerinde çalışabilir veya yöneticilik veya sahiplik yapabilirler.

Mali Müşavirin Görevi Nedir?

Mali Müşavirlik Kazançlı mıdır?

Mali Müşavirlik yaptığınız işe, edindiğiniz tecrübeye ve sahip olduğunuz bilgiye göre kazancı değişen belirli bir kazanç seviyesi ya da belirli bir parayı alır, belirli bir ücreti alır denilecek bir meslek değildir. Çalışmış olduğunuz şirkette pozisyonunuz mali müşavirken uzman yardımcısı, uzman gibi statülerdeyken daha sonra yükselerek muhasebe şefliği, muhasebe müdürlüğü gibi çeşitli kademelerde belgenizden bağımsız olarak bilginizle yer alabileceğiniz bir meslektir.

Yine bir şirkette değilseniz eğer muhasebe ofisiniz var ise geliriniz müşterinizin sayısıyla, müşterinizin çok olması veya az olmasının yanında müşteri portföyünüzün kalitesiyle orantılı olarak gelirleri değişmektedir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki mali müşavirler genel olarak orta seviyede gelir elde ederler. Üst seviyede gelir elde edenleri de vardır. Ancak genel olarak ortalamaya vurduğunuz zaman çok yüksek gelir beklentisi subjektif bir yargı olmakla beraber orta seviyede gelir sahibidirler.

Mali Müşavirlik hakkında şu başlıklara da göz atabilirsiniz;

Kimler Mali Müşavir Olabilir

Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir

Mali Müşavir Nasıl Olunur

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git