Anasayfa » Eğitim » Mali Müşavir Nasıl Olunur

Mali Müşavir Nasıl Olunur

Mali müşavir olabilmek için gerekli koşulların tamamını bu yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Üniversitelerin hukuk, işletme, muhasebe, ekonomi, maliye gibi bölümlerinden en az lisans seviyesinde mezun olan kişiler staja başlama sınavının ardından 3 yıllık staj sürelerine tabidirler. 3 yıllık staj dönemi bitmesine müteakiben  7 dersten oluşan bir sınava girmeleri gerekiyor. Sınavı başarıyla tamamlayanlar mali müşavir olmaya hak kazanırlar.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmayanlarda bu bölümde yüksek lisans yapmaları şartı ile mali müşavir olmaya staj ve sınav şartlarını yerine getirmeleri şartıyla sahip olurlar. Yine yapılacak 3 yıllık stajda odaların vermiş olduğu eğitimlere katılmak staj süresini kısaltırken, yüksek lisansta stajlar 1 yıl gibi bir süreyi düşürecektir.

Mali Müşavir Nasıl Olunur

Üniversite sonrasın gerekli eğitimleri tamamlayarak mali müşavir olmanın yanında üniversitelerin ilgili bölümlerinde çalışmak veya belirli bir süre mali idarenin belirli bölümlerinde görev almak şartıyla mali müşavirlik sınavlarına girmeye hak kazanmakta bir yöntemdir.

Üniversite sonrası gerekli eğitimleri tamamlayarak mali müşavir olmanın yanında üniversitede hocalık yaparak veya mali idarede belirli bir dönem konuyla ilgili görev yapmış kişilerde sınava girerek mali müşavir olabilmektedirler.

Mali Müşavirlik hakkında şu başlıklara da göz atabilirsiniz;

Kimler Mali Müşavir Olabilir

Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir

Mali Müşavirin Görevi Nedir?

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git