Anasayfa » Güzellik » Makyaj Yapma Teknikleri

Makyaj Yapma Teknikleri

Makyaj yapma teknikleri yüz şekline, cilt ve saç rengi, alışkanlık ve zevk tercihine göre değişim gösterir. Bunu geniş anlamda açıklayacak olursak, makyaj yapmak bir sanattır. Gözleri ve cildi renklendirip makyaj yapmış olunamaz. Çünkü uyumlu makyaj, doğal ve gizli makyaj yapmak renklerin karışımıyla söz konusudur. Aslında püf noktaları son derece kolaydır ve gün içinde işinizi pratikleştirir. Bazı noktaları ön plana çıkarmak, bazılarını kapatmak ustalık değil, biraz pratik bilgi istemektedir. Makyaj yapmak kadınların yüzlerinin güzel bölgelerini öp plana çıkarma sanatıdır. Yoğun, doğal ve sade makyaj yapma teknikleri sizi olduğunuzdan daha bakımlı gösterecektir. Öncelikle cildinizi, yüzünüzü çok iyi tanımanız gerekiyor. Bunun yanında renk tercihi makyaj yaparken çok önemlidir. Genellikle elbise rengine göre yapılan makyaj teknikleri kusurlu ve hatalıdır. Doğru bir makyaj için saç renginize uygun tonları tercih etmelisiniz. Daha hafif ve karışık tonlar sizin tercihinize göre değişim gösterecektir. Günlük doğal makyaj yapmak istiyorsanız öncelikle cildinizi temizleyin ve doğru bir nemlendiriciyle destekleyin. Daha sonra fondöten ve pudrayı cildinize yedirin. Yüzünüzden bir ton koyu olmasına özen gösterin. Ayrıca püf noktası cildin nemli olmasıdır. Nemli bir cilde yapılan makyaj daha etkili olacak, pütürümsü görünüm ortadan kaybolacaktır.

Makyaj malzemeleri

Daha sonra saç renginize uygun tonlarda bir renk tercih edip hafifçe göz yapınıza göre sürün. Gözleriniz küçük ise mutlaka kalemle destekleyin ve daha iri görünmesini sağlayın. Göz kenarları kapatıcısı olarak yine fondötenden bir ton açık renk tercih etmelisiniz. Allık sürmeyi ihmal etmeyin. Açık tenlilere pembe, esmer ve buğday tenlere şeftali tonu oldukça yakışacaktır. Makyaj yapmanın en önemli sırrı renk tercihidir. Saç uyumuyla yapılan renklerde, uyum dansı yüzünüze yansıyarak daha etkileyici bir görünüm kazanmış olursunuz. Makyajı doğru bir şekilde yapamazsanız, kötü görünüm kazanmış olursunuz. Olduğunuzdan daha farklı görünmeniz kaçınılmaz olur. Parlak farlar, rujlar artık günümüzde hiç kullanılmayan ürünlerdir. Doğru makyaj teknikleriyle her zaman doğal, bakımlı ve çok güzel görünmenin formülünü yakalamış olursunuz. Yüz hatlarınızın güzel kısımlarını ortaya çıkaran renkleri seçmeniz size çok kazandıracaktır. Gündelik ve gece makyajlarınızı yaparken öncelikle cildinizin temizliğine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Temizlendikten sonra nemlendirilmesi şarttır. En önemli başlangıç püf noktaları bunlardır.

Daha sonra daha iri gözlere, fındık bir burna sahipmiş izlenimini vermek çok zor olmayacaktır. Cildinizin rengine göre tercih yapmanız gerekmektedir. Cilt ve saç rengi ne ise, bir ton koyu veya açığını seçerek estetik bir görünüme sahip olmanız kaçınılmaz olacaktır. Dudaklarınız inceyse ve daha kalın dudaklara sahip olmak istiyorsanız, mutlaka rujunuzla aynı renge sahip olan bir kalem tercih etmelisiniz. Şeffaf renkler dudakları olduğundan daha kalın gösterecektir. Ruj ve allık sayesinde yüzünüzün teknik kısmını bitirmiş olacaksınız. Allık sürmeden önce mutlaka yüz yapınıza uygun bir stile alışmanız gerekiyor. Aksi halde elmacık kemiklerinizin dolgunluğunu kapatabilirsiniz. Makyajı gölgeleyen ve meydana çıkaran en önemli görsellik allıktır. Renk uyumu ve sürdüğünüz bölge çok önemlidir.Gözleriniz küçükse içine kalem çekmeyin. Çünkü daha gözlere sahip olmanızı sağlayarak, gözlerinizin alımını kaybetmesini sağlayacaktır. Alt kirpiklere de aynı şekilde kalem sürmeyin ve sadece gözünüze sürmüş olduğunuz far rengini çizgi şeklinde gölgeleyin. Gölgeli yapılan makyaj çok uyumlu olacaktır. Gözlerinizin sadece üst kısmına çekmiş olduğunuz kalem gözlerinizi ön plana çıkararak, doğru bakışlara sahip olmanızı sağlar. Geniş ve çekici bakışlar için doğru kalem de önemli püf noktalarından biridir. Birbirine zıt renkler her zaman için canlı görünmenizi sağlayacaktır. Far tonlarında sloganımızın karıştır, karıştır olmalıdır. Farklı ve zıt renklerin vermiş olduğu enerji, size de ayrı bir canlılık kazandırarak bakışlarınızı yoğun kılacaktır. Tek ve düz renkler çok eskilerde kaldılar. Artık renklerin karışımı makyaj yapımında kullanılan en önemli ayrıntılar olmuşlardır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git