Anasayfa » Bilgisayar » MAC’mi, PC’mi?

MAC’mi, PC’mi?

Mac bilgisayarları tanıtacak olursak, iMac gibi dev ekranlı masa üstünde kullanılan versiyonları bulunurken sıradan diz üstü bilgisayar (Macbook) türleri de bulunmaktadır. Mac bilgisayarlar PC’lere göre üretim bakımından farklılıklar bulunur. Mac bilgisayarların işletim sistemi ve bilgisayar içerisindeki her bir donanım Apple tarafından üretilmekte ve dışarıdan direkt olarak donanım desteği almadığı bilinmektedir. Yani Mac bilgisayarlar a’dan z’ye her şeyde Apple tarafından üretilir.

PC bilgisayarlar ise Mac bilgisayarlar dışından hemen her bilgisayar PC bilgisayardır. Açılımı PC(Personal Computer) kişisel bilgisayar anlamına gelir. Bilgisayar donanımları farklı şirketler tarafında üretilebilmektedir. Sıradan bir PC bilgisayarda çok sayıda bilgisayar şirketinin emeği bulunur.

MAC'mi, PC'mi?

En iyi bilgisayar türü Mac ya da PC bilgisayar gibi bir durum söz konusu değildir. Türkiye’de yaşayan bir kişiye göre değerlendirecek olursak, eğer bilgisayar oyunu oynamayı seviyor ve bilgisayarda en çok yaptığı iş oyun oynamak ise mutlaka PC bilgisayarı tercih etmelidir. Sebebi ise, her bilgisayar oyunu MAC uyumlu değildir. Uyumluluk paketleri çıkarılsa bile, bu paketlerin Türkiye’ye gelmesi çok zordur. Çünkü Türkiye’de Mac kullanıcılarının sayısı sadece %1’lerle sınırlıdır.

MAC bilgisayarları kim tercih etmeli?

Bilgisayarı etkin olarak kullanan ve bilgisayardan anlayan kişilerin Mac tercih etmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ayrıca, grafik tasarım vb. alanlarda hizmet veriyorsanız, Mac bilgisayarlarda bu işleri daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Fiyat ile kullanım süresine bakacak olursak Mac bilgisayarlar PC’lere göre çok daha avantajlıdır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git