Anasayfa » Sağlık » Limonun Faydaları

Limonun Faydaları

Limon suyuyla, kabuğuyla, kokusuyla tüm ekşiliğine rağmen hayatımıza tat katan özel bir lezzettir. Hatta olmazsa olmazlarımızdan olan C vitamini deposudur. Mis kokulu, harika çiçekli bir bitkinin meyvesidir. Sarı deyince aklımıza ilk gelen meyvedir. Tatlısı ve ekşisi olmasına rağmen genellikle ekşi olanı tercih edilmektedir. Limon özellikle soğuk algınlığı tedavilerinde kullanılan vücuda direnç sağlayan faydalı meyveler arasındadır. Çorbalarda şifa niyetine, nane limon soğuk algınlığında kullanılarak sağlığımıza destek sağlamaktadır. Limonun rehalı kabuğu özellikle kış ayları için çok faydalıdır. Limon kanı temizleyen, kansızlık gibi şikayetlerde tedavi amaçlı kullanılan mucize meyveler arasındadır. Ayrıca gıda zehirlenmeleri yaşayan kişiler, bilindiği üzere limon yerler. Mide ağrılarına iyi gelir ve yüksek tansiyonu dengede tutar. Diş eti rahatsızlıklarında limon suyu mükemmel tedavi edici rol oynar. Ayrıca limon bilinen karaciğer hastalıklarını temizleyici destek verir. Baş ağrısına iyi gelir. Göze iyi gelir ve göze sıkılan bir kaç damla limon suyu, gözdeki mikropları öldürecektir.

Limon

Limonun doğanın mucizevi kaynağı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Mideyi güçlendirerek bulantıların geçmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır ve yemeklerden sonra yarım çay bardağı limon içenlerin, kolay hazım yaşadıkları bilinir. Çaya atılan bir küçük dilim limon, çarpıntıyı alarak ferahlama verir. Yaz aylarında içilen limonata şerbeti, ferahlatır ve baş dönmesinin çabuk geçmesine yardımcı olur. Limon susuzluğu alır ve kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıkların olmaması için önlem alır. Limon kabuğu pastalarda, tatlılarda ayrı bir lezzet olarak kullanılır. Kabuğunun yakılması odanın kokusunu değiştirmeye, ferahlatmaya yardımcı olur. Mis gibi kokusuyla limon her derde devadır. Kararınca kullanılan limon, herhangi bir zarar göstermeden sadece tedavi edecektir. Limon yüzyıllardır her şeyde kullanılan harikalar diyarından gelmiş bir bitkinin meyvesidir sanki. Büyük küçük herkese şifa dağıtan özelliği kokusuyla bile enerji vermektedir.

Limon dış güzelliğe de yardımcı olan bir meyvedir. Sivilce ve siyah noktalara çok iyi geldiği bilinir. Limonun cilde sürülmesi parlaklık ve canlılık verecektir. Ayrıca ciltteki çiller için tedavi edici özelliği bulunmaktadır. İştahsızlık çekenler için limon yemeleri tavsiye edilir. İştahı açan özelliği sayesinde, yemeklerin tadına vararak tüketmeniz kaçınılmaz olur. Her bölgede yetişebilen limon genellikle Akdeniz Bölgesinde hakimiyetine devam etmektedir. Limon ağaçlarından gelen mis gibi koku, zaten şifa niyetine olduğunun gerçek kanıtıdır. Limon böbrek taşlarının düşmesinde önemli derecede yardımcı olur. İdrar yollarını harekete geçirerek, temizlenmesini sağlar. Halsizlik, yorgunluk, susuzluk ve strese karşı iyi geldiği bilinir. Sindirim sistemini rahatlatarak, kilo verme sürecinde etkin rol oynar. Özellikle maydanozun yanında kullanılan limon, yağları yakıcı özelliğiyle bilinir. Bir çok içeceğin içinde ferahlatıcı etkisi etkin rol oynar. Boğaz ağrılarında suyu tedavi edicidir. Özellikle soğuk kış günlerinde nane, limon karışımı olarak şifa verir. Vücuttan toksinleri atarak rahatlamasını sağlar. Limon mikropları vücuttan atarak daha sağlıklı oluşumu destekler. Kolesterolü düzenleyici etkisi sayesinde, sağlıklı bir yaşamın şifa kaynağıdır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git