Anasayfa » Teknoloji » Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulaklık alırken öncelikle, hangi amaçla kullanılacağı çok önemlidir. Kulaklık alırken; kesinlikle kablolu kulaklıklar almalısınız. Kablolu kulaklıklar, kablosuzlara göre çok daha iyi performans göstermektedir. Kablolu kulaklıklarda, kabloda bulunan altın ve gümüş değeri de ses kalitesinde belirleyici rol oynar. Çünkü altın ve gümüş yeryüzünde bulunan en iyi iletkenlerdendir. Kablolu kulaklıklarda kullanılan son teknoloji ise empedans değeridir. Empedans değeri, kulaklıkların enerjiyi çekme gücü olarak tanımlayabiliriz. 16 ve 32’lik değerleri bulunmaktadır. Empedans değerinin yüksek olması, kulaklıktan alınacak ses kalitesinin de yüksek olması anlamına gelir. Sıradan kulaklıklar için empedans değeri 16 ile 32 arasında olması yeterlidir. Ancak 32 ve üzeri empedans değerlerinde alınan verim maksimum düzeydedir. Yüksek çözünürlükte sesler alınabilmektedir. Apple’nin ürünleri olan, iphone ve ipad’de kullanılan ürünlerde empedans değeri özellikle yüksek yapılmıştır.

Kulaklıklar

Kulak içi kulaklıklar alırken nelere dikkat edilmeli:

Kulağımıza ergonomik açıdan uygunluğuna dikkat etmek gerekir. Kulak içi kulaklıklarda bas tonu çok daha iyi duyulmaktadır. Sebebi ise dışarıdan herhangi bir şekilde kulağa ses gitmemesidir. Müzik dinlerken, sadece çalan müziğin sesini duymak ve yeterli düzeyde ses açıldığında dış ortamdaki sesi duymak mümkün değildir. Ancak belirli bir süre aralıksız olarak kullanıldığında kulağa zarar verebilmektedir. Kulak için kulaklıklar ile uzun süre yüksek şiddetli müzikler dinlenmemesi, kulak sağlığı açısından önemlidir. Kulak içi kulaklıklarda en çok karşılaşılan durum ise 20 dakikayı geçen ve aşırı yüksek seste dinlenilen müzikten sonra kulağın zaman zaman ağrı yapabilmesidir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git