Anasayfa » Sağlık » Kivinin Faydaları

Kivinin Faydaları

Kivi C vitamini zenginliği açısından vücudun vücudun en dost meyvelerinden biridir. Kivide bulunan petkin vücudun toksinlerden arınarak temizlenmesini sağlamaktadır. Günde mutlaka iki adet kivi yenmesi, uzmanlarca önerilir. Kivi cildin dostu, yaşlılığın düşmanıdır. Cildi yenileyen ve içten bakımını yapan kivi, yaşlanmayı geciktirici en önemli meyveler arasındadır. Vücudun bağışıklık sistemini de koruduğu için, grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonların da koruma görevi üstlenir. Vücudun baştan aşağıya her bölgesi için şifa dağıtan meyve, günümüzde sıkça tüketilmektedir. Özellikle hamilelerde ve çocuklarda sıkça tüketilmesi önerilir. İçerdiği mineraller açısından oldukça zengin olan kivi, besleyiciliği konusunda tartışmasız zirvededir. Nezle, öksürük, enfeksiyon gibi hastalıkların oluşumunu engellediği gibi, başka ciddi hastalıkların önlemini de almaktadır. Öncelikle bağırsak sorunu yaşayan kişilerin kabızlık gibi rahatsızlık veren süreçlerinin yok olmasını sağlar. İçerdiği lif açısından oldukça zengin olmasıyla beraber bağırsak düzenleyici durumlarında da yardımcı olacaktır. Halsiz düşen bünyeyi toparlayıcı etkisi sayesinde, enerji vererek vücuda takviye sağlar. Kanser çağın hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık grip gibi salgın hastalıklardan sonra ikinci sırada görülmektedir. Başta göğüs kanseri olmak üzere kanser hastalarına sıkça kivi yemeleri tavsiye edilir. Vücuda direnç veren ve C vitamini sayesinde bedeni toparlayarak sürecin daha az sıkıntılı geçmesini sağlar.

Kiviler

Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen kivi, vücudun sağlıkla dengeli bir şekilde devamını sağlar. Kilo sorunları yaşayan kişilerin diyet menülerinde mutlaka var olan kivi, dengeli kilo verme sürecini olanaklı kılar. Vücudun günlük ihtiyacı olan tüm vitaminleri takviye eden kivi, enerji vererek daha aktif olmanızı sağlayacaktır. Kivi doğanın sunduğu mucize meyveler arasındadır. Hafif ekşimsi lezzetiyle de çok zevkli tüketilir. Kivinin en önemli özelliği, diğer meyvelere göre daha fazla kalsiyum içererek, vücudun iskelet sistemine direnç sağlamasıdır. Bunun için gelişme çağında olan çocuklara bol miktarda kivi yedirilir. Kemik erimesi gibi rahatsızlık yaşayanlar, kivi tüketerek daha sağlıklı dengede kalabilirler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun gelişmesinde ve hastalık süreçlerinde kendi kendini tedavi etmesini sağlar. Sağlıklı ve dengeli besinler, gündelik hayatımızı da oldukça etkileyecektir. Daha zinde ve enerji dolu hissetmenizi sağlayan meyvelerin lideri kividir. Kivi vücudu içten besleyip desteklediği gibi, dıştan da oldukça faydalı olacaktır. Cilde uygulanan güzellik maskesi sayesinde, yılların birikimi yüzünüze kesinlikle yansımayacaktır. Derin çizgilerin oluşumunda engelleyici rol oynayan kivi maskesi harikalar yaratıyor. Kabuğu soyulmuş ve dilimlenmiş kiviyi cildimizin belirli bölgelerine yerleştirelim. 10 dakika bekleyelim. Cildin gerekli nemi alması ve beslenmesi çok önemlidir. Ayrıca kiviyi çatal yardımıyla ezelim ve püre haline getirelim. Püre haline geldikten sonra cildimize iyice yedirelim. Ölü hücreleri atarak, tazeliğini cildimizle paylaşacaktır.

Bir çok kadın bu sayede güzelliğini koruyarak, yıllara karşı meydan okumanın farklılığını yaşıyor. Meyvelerin olmazsa olmazı kivi, potasyum açısından çok güçlüdür. Portakaldan daha fazla C vitamini içermesi de vücudu ne kadar destekleyeceğinin bir göstergesidir. Ayrıca tansiyon hastalarının vazgeçilmezi olan kivi bununla birlikte bir çok hastalığın tedavisinde önerilmektedir. Özellikle kış aylarında artan hastalıklar, vücudu bitkin düşürerek gündelik hayatı sekteye uğratır. Her gün düzenli olarak tüketilen kivi, hastalıklara karşı direncinizi artırarak daha verimli yaşamanızı sağlayacaktır. Kivi kişilerin hayat kalitesini yükselten en önemli meyvelerden biridir. Güzellik iksiri olduğu bir çok kadın tarafından kabul edilmiştir. Kivi kalp ve damar sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Çünkü kanı sulandırıcı etkisiyle olabilecek kan pıhtılaşmalarını önlüyor. Ayrıca günde 2 adet tüketilen kivi kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olarak vücudu dengede tutuyor.

Etiketler:
Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git