Anasayfa » Sağlık » Kist Belirtileri Nelerdir

Kist Belirtileri Nelerdir

Özellikle ergenlik döneminde ya da ergenlik sonrası dönemde, genç kızlarda sıkça görülen bir oluşum olan kist, genellikle korkulması gereken bir durum değildir. Her 3 kadından birinde görülen bu oluşum, genellikle ilaç tedavisi ile kendiliğinden küçülerek yok olmaktadır. Yumurtalıklarda oluşan bu küçük içi sıvı dolu yapıların; fonksiyonel, korpus luteum ve dermoid kistler olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Kadınların yumurtlamalarındaki geçici bir bozukluğa bağlı olarak oluşan fonksiyonel kistler, en sık görülen yumurtalık kistidir. Genellikle ağrıya neden olmayan bu kistler, kendi kendine ya da ilaç tedavisi ile kaybolmaktadır.

Ağrı yapmayan diğer bir kist çeşidi ise korpus luteum’dur. Ancak bu kistler, zaman zaman adet döneminde ağrıya neden olabilirler. Ya da böbrek taşı ağrısı ile birleştiğinde, ağrının şiddetlenmesine neden olabilirler. Fonksiyonel kistler gibi kendiliğinden kaybolan korpus luteum’lar, ağrıya neden oldukları ya da büyüdükleri durumda cerrahi müdahale gerektirebilir.

Kist Belirtileri

20’li yaşlarındaki genç kadınlarda en sık görülen kist çeşidi, dermoid kistlerdir. Cerrahi müdahalenin gerektiği bu kistler, rahmin iç tabakasını oluşturan yapının yumurtalıklarda bulunması durumunda ortaya çıkan dermoid kistler, çikolata kistleri olarak da bilinmektedir. Endometriosis adı da verilen bu kistler, genellikle cerrahi yöntemlerle temizlenir ve ilaç tedavisi uygulanır. Çapı 5 cm’den daha küçük olan kistler, genellikle kendiliğinden kaybolur. 2-3 içinde kendiliğinden yok olması beklenen bu kistler, çeşitli doğum kontrol hapları tedavisi ile desteklenerek yok edilir.

Bu yöntem, kistlerin küçülerek yok olmasını sağlar. Kendiliğinden ya da doğum kontrol hapı kullanılmasına rağmen kaybolmayan kistlere mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. Bunların yanı sıra, menopoz döneminden sonra ortaya çıkan kistler, daha dikkatli olarak incelenmeli ve tedavi edilmelidir. Gerekiyorsa mutlaka cerrahi müdahale gerçekleştirilmelidir. Yumurtalık kistlerinin belirtilerinin başında, adet düzensizliği ve tüylenme gibi problemler gelmektedir. Zaman zaman kasık ağrılarına da neden olabilir. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora muayene olmak yararlı olacaktır.

Ayrıca Çikolata Kisti Nedir konumuzuda okumanızı tavsiye ediyoruz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git