Anasayfa » Sağlık » Kısırlığın Nedenlerini Biliyor musunuz?

Kısırlığın Nedenlerini Biliyor musunuz?

Her kadın anne olmak ister. Ama bazen tıbbın bile yetersiz kaldığı kısırlık çeşitleri karşımıza çıkmaktadır. Doğurganlığımızı etkileyen faktörlere bakacak olursak en başında sigara karşımıza çıkmaktadır. Sigara vücudun birçok noktasına zarar vermektedir. Sigaranın yumurtalıklara zarar verdiği kesin olarak ispatlanmıştır. Sigara yumurta gelişimine zarar verdiği gibi yumurtlama ve döllenmenin üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Sigara içen erkeklerde de baba olma şansı azalmaktadır. Yani sigara üreme konusunda sadece bayanlar için değil baylar için de olumsuz etkilere sahiptir.

Kısırlığın nedenleri arasında obezite, ileri yaş, stres ve çevrenin verdiği zararlı maddeler sayılabilir. Ayrıca kadınların günümüzde iş hayatında aldıkları rol de onların gebe kalma şanslarını azaltmaktadır. Kadınlarda eğitim ve kariyer planlaması nedeniyle gebeliği ertelemesiyle gebelik şansında da düşme görülür. Kadınlarda doğurganlık 35 yaşına kadar hızla yükselirken, 35 yaşından sonra yavaşlama olduğu görülmektedir.

Kısırlık

Obezitede kadınların yumurtalıklarına zarar vererek yumurtlama sorunları nedeniyle gebe kalmalarını engellemektedir. Obezite erkek cinsel sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Erkeklerde obezite sperm sayısının düşmesine ve kalitesinin bozulmasına neden olmaktadır.

İnsanların çevrelerinden maruz kaldıkları kimyasal maddeler de gebe kalma şansını düşürmektedir. Gebe kalınsa dahi, bu kimyasallar düşük gebelik şansını yükseltmektedir. Günümüzde gıdaların içlerine konan maddeler insanlar için büyük tehdit oluşturmaktadır. Görünürde hiçbir zararı yok gibi görülürken bu gıdaların tüketilmesi üreme sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git