Anasayfa » Eğitim » Kimler Mali Müşavir Olabilir

Kimler Mali Müşavir Olabilir

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ve bu işi yapmak isteyen herkes sınav,staj ve tekrar sınav şartını yerine getirmek şartıyla mali müşavir olabilir. Ancak bilinmelidir ki mali müşavirlik mesleğinde parayı kazanan belge değildir.

Belge mali müşavirlikte sadece bir araçtır, ama asla amaç olmamalıdır. İyi bir mali müşavir olmak belgeye sahip olmaktan çok, güncel bilgilerin takip edilmesi, güncel bilgilerin mükelleflerin ihtiyaçları doğrultusunda kendilerine aktarılmasıyla sağlanır. Yalnızca belgenin olduğu, bilginin olmadığı bir mali müşavirlik hiçbir işe yaramayacaktır.

İyi bir mali müşavir güncel gelişmeleri, son tebliğler, kanunlar, yönetmelikler gibi mükellefinin ihtiyaç duyacağı bilgileri araştıran, okuyan ve mükellefinin ihtiyaç duyacağı şekilde mükellefine sunan ve bu bilgilerden para kazanan mali müşavirlik belgesinin değil bilgisinin para kazandığını bilen kişilerdir. Globalleşen Dünya’da İngilizce bilmek mali müşavirlik için bir şart olmasa da bir nitelik olarak önem kazanmaktadır.  Şu an için mali müşavirlik sınavlarında İngilizce yeterlilik aranmamaktadır. Ama Dünya’da Türkiye’ye gelen yatırımların sayısı artmakta olduğundan mali müşavirlikte İngilizce bilmek önemlidir.

Kimler Mali Müşavir Olabilir

3568 sayılı meslek yasasına göre mali müşavir olabilmek için 4. maddede belirtilen medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak, memuriyetten çıkarılmamış veya memuriyet kullanma haklarına sahip olmak, taksirli suçlar hariç olmak üzere affa uğramış olsalar dahi 5 yıldan fazla hüküm giymemiş olmak, mesleğin onuru ve şerefi ile bağdaşmayan işlerle uğraşmamak gibi şartlar aranmaktadır.

Mali Müşavirlik hakkında şu başlıklara da göz atabilirsiniz;

Mali Müşavir Nasıl Olunur

Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir

Mali Müşavirin Görevi Nedir?

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur

Benzer konular

Yorumlar (1)

  • yadigar

    iktisadi idari bilimler fakültesi uluslar arası ticaret okuyorum mali müşavir olabilir miyim?

    Cevapla
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git