Anasayfa » Zayıflama » Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım

Kilo vermek için uygulanabilir bir çok alternatif bulunmaktadır. Bilindiği gibi Dünya üzerinde bir sorun haline gelen şişmanlık, günümüzde de yaygın olarak yaşanılan sıkıntıların başında gelmektedir. Kilo verme süreci aslında oldukça eğlenceli geçebilir. Uzmanlara göre kilo almak vermekten daha zordur. Zayıflama sürecine girerken öncelikle kendinize inanmanızı ve sabırlı olmanızı tavsiye ediyorlar. Sonrasında mutlaka hareket sürecinize hız ve ağırlık kazandırmalısınız. Sabah kahvaltısını ihmal etmeden güne başlayın. Çünkü metabolizmanızı harekete geçirecek olan kahvaltı, vücut sisteminizi dengede tutacaktır. Sağlıklı zayıflamak için günde 2 litre su içmelisiniz. Kilo vermek için hazır gıdalardan, fast food beslenmekten, şekerli ve asitli içeceklerden uzak kalmanız gerekiyor. Sağlıklı yaşamanız ve sağlıklı kilo vermeniz için beslenme alışkanlıklarınıza yenilik kazandırmanız gerekiyor. Şekerden ve tuzdan uzak durmaya özen gösterin. Şekerin ve tuzun vücuda hiçbir faydası olmayacağı gibi, kilo verme sürecinizi de azaltacaktır. Vücudu hantallığa alıştıran kilolarınızdan uzak durmak için, şekeri ve tuzu mutlaka kesmelisiniz. Sadece yediklerinize dikkat ederek kilo vermeniz biraz zor olacağı için, spor yapmaya da gayret göstermelisiniz. Vücudunuza olarak seçeceğiniz egzersizle hızla fazla kilolarınızdan arındığınızı görebileceksiniz.

İp atlayarak ne kadar kolay zayıfladığınızı kısa sürede fark edeceksiniz. Diğer egzersizlere oranla daha hızlı kilo vermenizi sağlayacak olan ip atlama, tüm vücudunuzun orantılı şekilde zayıflamasını sağlayacaktır. İp atlamayı tempolu ve her geçen gün biraz daha artırarak uygulamalısınız. Birden yüklenmek de yanlış olacaktır. Fakat en hızlı kilo verme sürecine ilk adımı atmış olacaksınız. Bir saat tempolu yürüyüş, egzersiz hareketleri ve buna ek olarak son yıllarda Ülkemizde de çok yaygınlaşan pilatesi denemelisiniz. Kilo almak başta beslenme alışkanlıkları, düzensiz yaşam biçimi, uyku bozuklukları, stres, zamansız atıştırmalar ve hareketsiz bir yaşamdan kaynaklanmaktadır. Yetersiz su içmek de bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Konuyu biraz açacak olursak, yeterli su içmeyen kişilerin sık acıktıklarını sanarak yemek yeme ihtiyacı içinde olduklarını görürüz. Fakat böyle bir hissiyata kapıldığınız zaman hemen su için ve iştahınızın nasıl kaybolduğuna kendiniz şahit olun. Buna ek olarak gerçekten iştahınızı kapatacak bir şeylere ihtiyaç duyuyorsanız, bitki çaylarından yardım alabilirsiniz.

Kilo Vermek

İştah kapatan bitki çaylarının başında mate gelmektedir. Günde 2 fincan yemeklerden önce içilecek mate çayı, iştahınızı dizginleyecektir. Yine gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi sizlere kazandıracak yeşil çaydan destek alabilirsiniz. Yeşil çay antioksidan ve iştah dengeleyen içeriğiyle, sağlıklı zayıflama sürecindeki en büyük yardımcınız olacaktır. Buna ek olarak lifli besinler hem tok tutacak, hem de sindirim sisteminizi düzenleyecektir. Kabızlığa bağlı oluşan kilo verme problemlerinizde size çözüm getirecektir. Bilindiği gibi kabızlık problemi kilo vermenizi zorlaştıran en önemli engellerden biridir. Lifli besinler sindirim sistemini düzenlediği gibi, tok tutma özelliğine de sahiptir. Kalorisi düşük, besin değeri yüksek gıdaları tüketin. Kilo verme sürecinizde en büyük desteği sudan alacaksınız. Su sizi tok tutacak ve açlığınızı bastıracaktır. Ekmeği kesinlikle tüketmemelisiniz. Porsiyonları küçültün. Tabağınıza her zaman aldığınızdan daha az yemek alın ve yavaş tüketin. Bu sayede kendinize otomatik olarak az yemeği kodlamış olacaksınız. Tabağınıza büyük porsiyonlar alma alışkanlığınızdan hemen vazgeçmelisiniz. Yemeklerin yanına mutlaka salata tüketin ve yeşil yapraklı sebzelerden destek alın. Vücudunuzu en iyi tanıyabilirsiniz. Metabolizmanızı ve enerjinizi düşük tutan gıdalardan uzak kalmalısınız. Küçük beden bir elbise alın ve bir gün giyebileceğinizi hayal edin. Aç kalarak yapılan diyetlere son verin. Her yemekten tüketin fakat kararını siz belirleyin. Şekerli, asitli, yağlı ve dondurulmuş gıdalardan kendinizi uzak tutun. Bu sayede kısa sürede özleminizi yaşadığınız bedene inmeniz kaçınılmaz olacaktır. Kilo verme çok zayıflamak anlamına gelmiyor. Kendi vücut endeksinize göre sağlıklı kilo verme sürecinde olmanız yeterli olacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git