Anasayfa » Sağlık » Kemik Erimesi ve Tedavisi

Kemik Erimesi ve Tedavisi

Kemik erimesi Ülkemizde ve Dünya’ da kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bir hastalıktır. Osteoporoz yani halk arasında kemik erimesi anlamına rahatsızlık kemiklerin içlerinde bulunan minerallerin ve özellikle de kalsiyum eksikliğinden meydana gelmektedir. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde sıkça rastlanılan bir durumdur. Kemik erimesi ilk aşamalarda kendisini pek belli etmiyor. Hastalık ilerlemeye başladığı zaman oldukça sıkıntılı belirtiler vermeye başlıyor. Kemik erimesi hastalığından korunmanın bir çok yolu ve destekçisi vardır. Özellikle kadınların bu hastalıktan kendilerini korumaları gerekiyor. Hastalığın belirtilerini sıralayacak olursak başta bel ve sırt ağrıları, kaburga ve kalça kemiklerinde kırılmalar, sırt tarafında bariz belirgin kamburlaşma, el bileklerinde kırıklar şeklinde hayatı olumsuz etkileyecek olumsuz koşullar gözlenmektedir. Başta kalsiyum olmak üzere, gerekli ve destekçi vitaminleri takviye olarak almak gerekiyor. Yediğiniz ve içtiğiniz her şey ileriki yaşlarda sizlere geri dönecektir. Hamilelik ve doğum süreçlerinde bayanların kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmesi tavsiye edilir. Özellikle yirmili yaşlarda vücudun gereksinimi karşılanır. Hastalığa yakalanma riski azaltılabileceği gibi, bazı durumlarda artırılabiliyor. Günümüz beslenme alışkanlıkları, yaşam biçimi, spordan ve egzersizden uzak bir hayat, sigara ve alkol tüketimi, kalsiyum ve D vitamini eksikliği, astım hastalığı, hormonal hastalıklar kemik erimesini tetikleyici unsurlar olarak belirtilmiştir.

Kemik erimesi doku yorgunluğunun sebebiyet verdiği bir hastalıktır. Bu ciddi hastalıkla mücadele etmek zamanında önlem almakla doğru olacaktır. Zamanında yakalanıp önlenmesi kemik kırılması ve hatta daha ciddi sorunların baş göstermesine olanak sağlar. Kemikler de canlı sistemlerdir ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Özellikle 30 yaşında gerekli kemik kütlesine ulaşılamaması kemik erimesine yol açar. Kekik yoğunluğunu belirli yaşlarda en üst seviyeye taşımak gerekiyor. Bu da ileriki yaşlarda meydana gelebilecek tahribatların oluşumuna engel, yaşınız ilerledikçe yaşanabilecek sorunları azaltmaya yardımcı olacaktır. Anne karnından itibaren yeterli beslenme alışkınlığı oluşur ve gelişim gösterir. Özellikle anne sütünün önemini burada vurgulamak gerekiyor. Kemikleri güçlendiren anne sütünden bebeklerinizin mutlaka yeterli miktarda faydalanmasını sağlayın. Yaşam boyunca yeterli miktarda alınan kalsiyum kemik dokusunun üst seviyelere taşınmasını sağlar. Fiziksel aktivitenin azlığı da kemik yapısının zayıf kalmasına sebebiyet verir. Düşük kalsiyum içeren besinlerle beslenmek de zararlı olur.

Kemik Erimesi

İbrahim Saraçoğlu kemik erimesi tedavisine bitkisel kürlerle yardımcı oluyor. Kemik erimesi hastalığı yaşıyor, D vitamini ve kalsiyum içeren yiyeceklerden uzak yaşıyorsanız, tehlike çanları sizler için de çalıyor olabilir. Kemik erimesi hastalığıyla karşı karşıya kaldıysanız ve ilerlemesini durdurmak istiyorsanız brokoli kürü sizler için harika bir tercih olacaktır. Brokoli kürü veya haftada 3 kere brokoli tüketilmesi gerektiğini vurgulayan İbrahim Saraçoğlu sağlıklı yaşamanın ipuçlarını veriyor. Kemik erimesi için brokoli kürü, sizleri ileriki yıllara sağlıklı, ve güçlü kemiklerle hazırlayacaktır. Yaklaşık 1 litre olan suyu kaynatalım. İçine 200 gr. Temizlenmiş brokoli atalım. 5 dakika haşlayalım ve ılıdıktan sonra suyunu süzüp ayıralım. Suyun üçte birini sabah, üçte birini öğlen, üçte birini de akşam için. Brokoli suyunu içtikten sonra 20 dakika hiçbir şey yiyip içilmemesi gerekiyor. Bu küre 1 hafta boyunca aralıksız olarak devam edin. 7 günlük uygulamanın sonunda 3 gün ara verin. Toplam uygulama bu şekilde 21 güne tamamlanacaktır. 3 günlük aralar sayılmıyor. Uygulamayı tamamladıktan sonra, bir müddet ara verin. Şikayetlerinizde mutlaka azalma göreceksiniz. Bu arada sık olarak brokoli yemeye devam edin. Kürü uygulayacağınız brokolinin taze olmasına dikkat edin. Sararmış olanları kesinlikle tercih etmeyin. Yeşil ve taze olarak satın aldığınız brokolileri 250 gr. olarak ayırarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Kemik erimesinin önlemi yenilen ve içilen gıdalarla birebir alakalıdır. Günlük egzersizlerinizi yapmaya çalışın. Kemik erimesinden korunma yollarına gitmeden önce koruyucu önlem almaya çalışın.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git