Anasayfa » Sağlık » Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

Doğanın mucizelerinden biri de keçiboynuzu. Hem tanesi hem de pekmezi ile yenilen keçiboynuzu, sağlıklı ve dengeli beslenmede oldukça önemli bir yardımcıdır. Yağ oranı oldukça düşük olan keçiboynuzu, baklagiller familyasından gelmektedir. Yenildiğinde insanı uzun süre tok tutmaya yardımcı olan keçiboynuzu, düşük kalorili oluşuyla da, diyet programlarında sık sık yer verilmektedir. Ayrıca kanser ve daha birçok hastalığın önlenmesinde bol bol tüketilmesi önerilen bu gıda ürünü, yalnızca şeker hastalarının kullanmasına tavsiye edilmemektedir.

Yüzyıllardır insanların birçok hastalıkta tedavi amaçlı kullandıkları keçiboynuzu, ishale karşı mükemmel bir takviyedir. Onun yanı sıra kabızlık şikayeti olanların da kullanılması tavsiye edilmektedir. Düzenli bir şekilde keçiboynuzu kullandığınızda, sindirim sisteminizin nasıl düzenlendiğini ve kabızlık problemlerinin nasıl ortadan kalktığını göreceksiniz. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamak isteyenlerin beslenme programında mutlaka yer alması gereken keçiboynuzu, ara öğün olarak da tüketebileceğiniz bir besindir. Şeker ihtiyacınızı gidermesi yönüyle de, bu ihtiyacı hissettiğinizde bol kalorili pastalar, kekler, kurabiyeler tüketmek yerine, hem az kalorili, hem doyurucu hem de sağlıklı olan keçiboynuzunu tercih edebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezini sabah ve akşam, günde 2 kez birer tatlı kaşığı şeklinde yerseniz asla kilo aldırmaz.

Keçiboynuzu Pekmezi

Keçiboynuzunu tanesi ile tüketebileceğiniz gibi, çayını yada pekmezini de tüketebilirsiniz. Keçiboynuzu tüketmenin en lezzetli yollarından birisi olan keçiboynuzu pekmezi, doğanın insanlara verdiği şifalardan birisidir. Genellikle akciğer ve solunum rahatsızlığı olanların tüketmesi tavsiye edilen keçiboynuzu pekmezi, sigara bağımlılığına bağlı olarak oluşan kronik öksürüklerin tedavisinde de tavsiye edilmektedir. Sabah ve akşam, günde 2 kez birer tatlı kaşığı tüketilmesi tavsiye edilen keçiboynuzu pekmezi, eski dönemlerde şeker olarak  kullanılmaktaydı. Astım hastalarında güçlü bir etkiye sahip olan keçiboynuzu pekmezi, alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerine de yardımcı olmaktadır. Balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı gibi yararları bulunan keçiboynuzu pekmezini, ayrıca enerji sağlaması yönünden de tercih edebilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git