Anasayfa » Sağlık » Karnabaharın Faydaları

Karnabaharın Faydaları

Karnabahar vitaminler açısından oldukça zengin sebzeler arasında yerini alır. Yemeklerde, salatalarda ve çorbalarımızda görmeye alışkın olduğumuz karnabahar besin değeri çok yüksek bir gıdadır. Uzmanların sıkça tavsiye ettikleri karnabahar insan sağlığı oldukça önemlidir. Özellikle diyet yapanlar her daim karnabahar tüketirler. Çünkü vitaminli olduğu kadar yağları yakma ve metabolizmayı çalıştıracak güce sahiptir. Bütün vitaminleri kapsayan karnabahar oldukça besleyici sebze grupları arasındadır. Özellikle çocukların severek yedikleri mükemmel sebze bol limonlu çeşidiyle değişik lezzetini ağızlara yayar. Vücuda kuvvet veren karnabahar, zihin yorgunluğunu da giderir. Beynin düzgün çalışıp düşünmesini tetikler ve sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır. Özellikle kolestrolü düşürücü etkiye sahip olduğu için, vücudu harika şekilde destekler. Mide rahatsızlıkları çekenler karnabaharı sıkça tüketirler. Özellikle reflü gibi rahatsızlıkların olmasını engel olur. Başta şeker hastaları olmak üzere, sağlıklı beslenmek isteyenlerin sofralarında baş tacıdır. Kabızlık bir çok kişide kronikleşmiştir. Bağırsak problemi çekenlerin sıkça haşlanmış karnabahar tüketmeleri önerilir.

Karnabahar

Bağırsakları yumuşatıcı etkisi vardır ve sindirim sistemini düzenler. Vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarıya atılmasını sağlar. Karnabahar başlı başına besin ve enerji deposudur. Hiçbir şekilde vücuda zararı olmayacak mucize sebzeler arasındadır. Özellikle diyet yapanların sıkça tükettikleri karnabahar çiğ olarak da tüketilebilir. Karnabaharı yemeden önce çok az suda haşlayarak bol limonlu olarak yiyebilirsiniz. Karnabahar çok güçlü antioksidan içerir. Gençlik ve güzellik iksiridir. Taze sebzeler içinde vücuda içten ve dışarıdan etki eden ender sebzeler arasındadır. Karnabaharın haşlanmış suyu ve yaprakları kansere karşı koruyucu önlem alır. Vücudu hastalıklara karşı koruyacaktır. E vitamini içerdiğinden dolayı cildinizin tazeliği yıllara meydan okumaya yetecektir. Karnabaharı özellikle çocuklarınıza yedirmelisiniz. Onların gelişimi ve sağlığı açısından çok önemlidir. Günümüzde hazır gıdalar çok tüketilirken, sofralarımızda eksik etmeyeceğimiz sebzelerden olmalıdır. Karnabahar oluşabilecek enfeksiyonlara karşı oldukça koruyucudur. İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılan değerli sebzeler arasındadır. Özellikle çok az suda haşlanmış karnabaharın suyu çok iyi tedavi edici rol oynayacaktır.

Mide ülserine karşı koruyucu kürleri yapılmakta, şifasını her geçen gün bir çok kişiye dağıtmaktadır. Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye etmiş olduğu mide ülserine karşı fayda edecek olan harika kürü mide ağrılarınıza çok iyi gelecektir. Haftada 3 defa bir porsiyon olacak şekilde az suda haşlanmış karnabaharı tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Zaten oldukça leziz olan karnabaharı severek tüketeceksiniz. Tencerede haşlanmış olan suyu da içebilirsiniz. Karnabahar yemesi çok keyifli şifa dağıtan sebzelerden biridir. Mide kanseri ve kalın bağırsak gibi tehlikeli hastalıkların oluşumunu karnabahar yemeği alışkanlık haline getirerek önleyebiliriz. Hazır besinlerin getirdiği zarar ne kadar büyükse, faydalı sebzelerin getireceği avantajlar ve faydalar da o kadar büyüktür. Vücuttaki kansızlığı tedavi edici rolü de küçümsenmeyecek boyuttadır. Demir eksikliği yaşayan kişiler de bir çok hastalık meydana gelebilir. Bunu önlemek için ne yediğimiz ve vücudumuzu neyle beslediğimiz çok önemlidir. Sağlıklı yaşamanın birinci kuralı demir eksikliğinin giderilmesidir. Karnabahar bu konuda vücudu oldukça destekleyecektir. Tansiyonu da dengeleyecek özelliği bulunan karnabahar sizlere daha sağlıklı bir hayatın kapılarını açacak olan karnabahar her derde devadır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git