Anasayfa » Otomobil » Kar Lastikleri

Kar Lastikleri

Karlı havalarda zincir yerine kullanma zorunluluğu olan kar lastikleri , kar üzerinde yol tutuş özelliğinin daha çok gelişmesiyle ve karlı havalarda oluşacak kazaları en aza indirmek için sürücülerin kullanması zorunlu olan lastik çeşididir. Aracın Yol tutuş ve çekiş gücünü artıran kar lastikleri 2013 yılında zorunlu olarak tüm araçlarda kullanması için yasal düzenlemenin de yapıldığı bilinmektedir.

Kar Lastiği

Karlı havalarda lastiklere zincir takılması kazaları biraz olsun azaltırken , zincir takmayarak kazalara davetiye çıkartan bir çok sürücüye kar takma zorunluluğunun getirilmesiyle kaza oranlarının biraz daha azalacağı tahmin ediliyor. Zincir takmayan araç sahiplerinin lastiklere zarar verdiğini düşünerek zincir takmadığı düşünüldüğünde , kar lastikleri ile birlikte araç ve lastiklere herhangi bir zarar gelmeyeceği aksine , buzlanma ve karlı yollarda kazaların ve ölümlerin azalmasına yönelik bir çalışma olduğu bilinmekte.Kar lastiklerinin zorunlu olarak kullanılması haberinden sonra , kar lastikleri üreten ve satan firmalarda kar lastiği hızla tükendiğini ve kar lastiği alacak olan kişiler önceden sipariş vererek satın alabildiği de görülmektedir.

Özellikle ağır vasıta kullanan kamyon, tır, minibüs gibi araçlarda kar lastiği veya zincir takmayan şoförlere de büyük trafik cezaları kesileceği bekleniyor. Kar lastiği fiyatlarında kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte büyük artışlar gözlemlenirken fiyatların araç marka ve modeline göre değişkenlik gösterebiliyor. Binek araçlarda kullanılacak kar lastiklerinin fiyatları ortalama 200-250 tl arası değişirken ağır vasıta araçlarında fiyatlar 500-600 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git