Anasayfa » Sağlık » Kansızlığın Bitkilerle Tedavisi

Kansızlığın Bitkilerle Tedavisi

Kansızlık bir çok kişide bulunan, fakat çok fazla önemsenmeyen hastalıklardan biridir. Kansızlık bir çok hastalığa davetiye çıkarabileceği gibi, bir çok hastalığın da habercisi olabilir. Kansızlıkta özellikle toprak ve kahve telvesi yeme isteği belirir. Dünya üzerinde yaygın görülen kansızlık bir çok hayatını olumsuz etkiler. Şişman veya zayıf olmak kansızlık belirtisi değildir. Fiziksel ve ruhsal bazı belirtiler göstererek, kendisini gösterir. Halsizlik, çabuk yorulma, nefes daralması, cilt solgunluğu, üşüme, titreme, baş dönmesi, zihinsel yorgunluk, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, kulak çınlaması, deri yüzeyinde kuruluk, hareket etme isteksizliği gibi belirtileri dikkate alarak mutlaka önlem alınması gerekir. Başta demir eksikliği kansızlığa davetiye çıkarır. Kansızlığın önlemi alınmazsa, kendinizi neden halsiz ve bitkin hissettiğinizi, gergin, sinirli öfke patlamalarınızın sebebini bulamamış olacaksınız. Kansızlık sebebi belli olmayan sinirlilik halini de beraberinde getirecektir. Doğada bulunan bitkilerin her hastalığa çare olduğu bilinir. Buna ek olarak hangi bitkinin nasıl kullanılabileceğini bilmek gerekmektedir. Kansızlık için şifalı bitkilerden, sebze ve meyvelerden destek almak gereklidir. Özellikle demir açısından zengin besinleri tüketmeye özen gösterin. Günde 1 fincan şekersiz yeşil çay tüketin. Yeşil yapraklı sebze ve meyvelere ağırlık verin. Özellikle kırmızı pancar tüketin ve suyunu çok tüketin. Pekmez, üzüm, kuru incir gibi demir zengini besinleri tercih edin. Fındık, ceviz ve badem her gün birer avuç yemelisiniz.

Kansızlığın Bitkilerle Tedavisi

Kaynar suyun içine 2 gr. ıhlamur atalım ve 10 dakika bekleyelim. Günde 3 bardak içelim. Ihlamurun kan yapıcı özelliğinden gün içinde mutlaka faydalanalım. Gün içinde çok fazla siyah çay tüketiyorsanız, demir emilimini azaltmak için içine 1 dilim limon atın. Bunun yerine karanfil de atabilirsiniz. Karanfil siyah çayın demiri emmesini azalttığı gibi, zindelik de verecektir. Demirden zengin olan kırmızı pancarı bolca tüketin. Günde 3 fincan kadar suyunu içmeye özen gösterin. Kansızlık tedavisi mümkün olmayan bir hastalık değildir. Sadece beslenme alışkanlıklarınıza biraz katkı da bulunarak, ufak değişiklikler yapmanız yeterli olacaktır. Son yıllarda tencere yemeklerinin yerini alan hazır gıdalar, kansızlığın başlıca sebeplerinden biridir. Hazır ürünler sağlığınızı bozmakla kalmaz, demir eksikliğine ve dolayısıyla kansızlığa sebebiyet verir. Kırmızı kan hücrelerinin yapması gereken fonksiyonları gerçekleştirememesi ve kandaki olan sayısının değişikliği kansızlığa neden olur. Fakat kansızlık çözümü olmayan bir hastalık değildir. Belirli tedaviler, beslenme düzeni ve yaşam biçimiyle kansızlığa çare bulmuş olabileceksiniz.

Demir açısından yüksek olan sebzelerden olan kereviz ve ıspanağın bir araya gelerek kansızlığa çözüm getirecektir. 250 gr. taze ıspanak ve 200 gr. soyulmuş kereviz kansızlık için harika besinlerdir. Kaynamakta olan 1 litre suyun içine 200 gr. dilimlenmiş kereviz ilave edelim. 10 dakika haşlayalım ve üzerine ıspanağı ilave edelim. Bu şekilde ağzını kapatıp 5 dakika daha kaynamasını sağlayalım. Soğuduktan sonra bir şişeye dolduralım. Sabah aç karnına veya aç karnına içemiyorsanız kahvaltıdan 1 saat sonra bir su bardağı için. 15 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde 2 su bardağı içeceğiniz kereviz, ıspanak karışımı suyu kansızlık probleminizi ortadan kaldıracaktır. 15 gün sonra 10 ara verip tekrar 15 günlük küre başlayalım. Toplamda 30 gün devam ettikten sonra, kendinizi daha canlı ve enerji dolu hissedeceksiniz. Vücudunuza yeterli ölçüde demir takviyesi yaparak, ihtiyacınız olan enerji kaynağınızı sebze ve bitkilerden kazanmış olacaksınız. Kansızlığın önlemi mutlaka alınmalıdır. Aksi halde daha riskli hastalıklara davetiye çıkarmanız kaşınılmaz olacaktır. Şiddetli yaşanılan anemi de kalp krizi ve felç ciddi hastalık durumlarından sadece bir kaçıdır. Kansızlık yaşayan kişilerde görülen dikkat eksikliği, şiddetli baş dönmesi, aşırı gerginlik, sinir hali, sebepsiz titreme ve başınızı direyememe gibi durumlar kendisini gösterir.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git