Anasayfa » Sağlık » Kan Yapıcı Besinler

Kan Yapıcı Besinler

Kansızlık Türkiye ve Dünya’ da bir çok kişide görülen B12 VE B9 vitaminlerinin eksikliğinden dolayı meydana gelir. Kansızlık kan üretiminde rol oynayan vitaminlerin eksikliğinde doğal olarak kendini gösterir. Bu durum bir çok belirtiyle ortaya çıkar. En çok bilinen sebebi yorgunluktur. Sebepsiz yere çok yorgun hisseder, vücudunuzda tamamen enerji kaybı yaşarsınız. Bunun arkasından bitkinlik, çok çabuk yorulma, üşüme, ellerde ve ayaklarda soğukluk, titreme, iştah kaybıyla kendisini gösterecektir. Kansızlık tedavi edilebilir ve önüne geçilebilir bir rahatsızlıktır. Özellikle kadınlarda ve çocuklarda sık rastlanan kansızlığa besinlerle ve vitaminlerle çare bulabilirsiniz. Vücutta en sık görülen beslenme yetersizliği kaynaklığı olan rahatsızlıktır. Bunun için yeterli düzeyde demir içeren ve kan yapıcı gıdalardan yardım almak gerekiyor. Bebeklik dönemlerinde de ortaya çıkan hastalık, tedavi edilebilir bir süreçtir. Anne sütünden normal şartlarda yeterli düzeyde demir alan çocuklarda, anneden kaynaklı olarak bu eksikliği gideremeyebilirler. Burada takviye olarak demir ihtiyacını karşılayabilecek besin kaynakları ve vitaminler devreye girmelidir. Demir eksikliği ve kansızlık gelişme sorununu da ortaya çıkardığı için, çok önem verilmesi gereken bir süreçtir. Bu sorunları ortadan kaldıracak kan yapıcı besinler nelerdir.

Kan Yapıcı Besinler

Özellikle ergenlik dönemlerinde bu ihtiyacın karşılanması gerekmektedir. Büyüme çağındaki herkesin yeterli düzeyde kan yapıcı besinlerden destek almaları ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek, gelişme ve hastalıkların tehlike çanı olabilirler. Genellikle hazır gıdalarla beslenen kişilerde, kansızlık sıklıkla rastlanan bir durumdur. Kırmızı et tüketmek kansızlığı kısa sürede yok edecektir. Üzüm ve dut pekmezi de anemi hastalığını tedavi edici çözüm olarak destek verecektir. Çocukların ve yetişkinlerin her gün 1 yemek kaşığı pekmez tüketmesi, zamanla demir eksikliği ve kansızlık sorununa çözüm getirecektir. Demir açısından zengin yeşil yapraklı sebze ve meyvelerde desteğini esirgemeyecektir. Yeterli gelmeyen besin kaynaklarının yanı sıra, vitaminlerden de takviye alınabilir. Çocuklarda demir vitaminlerinin sütle alınması sakıncalı olabilir. Etlerde bulunan demir en çok karaciğer, kırmızı et, yumurtanın sarısı, kuru üzüm, yeşil sebze, fındık, fıstık ve kuru baklagiller demir açısından çok zengindir. C vitamini demir alımını artırdığı için özellikle çocuklara C vitamininden zengin meyve sularını bolca içmek gerekiyor.

Kansızlığın önüne geçmek için uzmanların önerdiği harika karışımlar bulunmaktadır. Bu karışımlar 1 adet elma suyu, 1 adet limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal karışımıdır. Bu karışım kansızlık tedavisi için içilmeli ve haftada bir kere tekrar edilmelidir. Kuru kayısı, ceviz, ve kuru üzümü akşamları mutlaka birer avuç olarak tüketmelisiniz. Gereksiz abur cubur olarak tabir edilen yiyeceklerden uzak durmak da çok faydalı olacaktır. Çünkü bu gıdalar vücuda gereksiz besinleri yükleyerek, demir emilimini azaltacaktır. Siyah üzüm kansızlık tedavisi için mükemmel bir kaynaktır. Çekirdekleriyle beraber yiyerek, kısa sürede kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Vitamin içeren meyvelerin sularını bolca içmeli, asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Bununla beraber ısırgan otu harika bir besin kaynağıdır. Taze olarak tüketerek, demir eksikliğinizi giderebilirsiniz. Çok çabuk yorulmak, halsizlik, sinir sistemlerinde gerilme, vücutta uyuşma hissediyorsanız, mutlaka kan değerlerinizin ölçümünü yaptırıp tedaviye başlamalısınız. Vitaminler ve besin destekli ürünleri tüketerek kısa sürede kendinizi toparlamış olacaksınız. Doğumdan itibaren yetişme çağına kadar geçen süre çok önemlidir. Yeterli demir alımı yapan çocuklarda gelişim süreci daha sorunsuz olacaktır. İleriki yaşlarda oluşan demir eksikliği ise, daha uzun tedavi süreci gerektirerek, günlük ve sosyal yaşantınızı sekteye uğratabilir. Besinlerle ve yeterli vitamin alımları sayesinde bu durumun yavaşça yok oluşunu sağlayabilirsiniz.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git