Anasayfa » Sağlık » Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlık, dışkının sertleşmesi ve dışkılama esnasında güçlük vermesidir.

Bazı insanlar, dışkılama sayısı az olduğundan, beslenme alışkanlığından ya da bazı hastalıkların belirtisinden kabızlık yaşayabilir. İnsanlar ortalama 3 gün tuvalete çıkmadıklarında dışkı sertleşir. Ve dışkının çıkışında da şiddetli ağrılar yaşanabilir.

NE GİBİ DURUMLARDA KABIZLIK OLABİLİR?

Lifli besinlerin tüketimi azaldığında, uzun seyahatlerde, gebelikte, tümör, kanser gibi nedenlerde, bağırsak iltihaplarında, dışkılamayı uzun süreli ertelemelerde, yüksek oranlı şeker tüketimi ya da tiroit bezinin normalden daha az çalışması gibi durumlarda kabızlık yaşanabilir. İnsanın kimyası tamamen çözülemediği için bu belirtilen sebeplerin dışında da kabızlık hissi yaşanabilir. Her kabız olan insanın, ciddi bir hastalığı vardır denilemez. Fakat 3 günden daha uzun sürede tuvalete çıkamazsanız, bir doktora danışmanızda yarar vardır. Çünkü 3 güne kadar tuvalet ihtiyacını gideremeyen insanlar, bu süre zarfından sonra panik havası yaşamaktadır.

Kabızlık

NE KADAR SIKLIKLA TUVALET İHTİYACI GİRİLMELİDİR?

Dışkılama ihtiyacı, insanın yediği besinlerden, içtiği sudan, hangi vitaminleri aldığından değişiklik gösterebilir. Bu konu üzerinde kesin bir kanı yoktur. Fakat, ortalama bir insanın 2 günde 1 kere dışkılama ihtiyacını gidermesi sağlıklı olarak görülmektedir. Yine insanın alışkanlıklarına göre bu süre günde 1 kere ya da 3 günde 1 kere olarak da değişiklik gösterebilir.

KABIZLIK SORUNUNA NELER İYİ GELİR?

Eğer bir kabızlık sorunu yaşıyorsanız, izlemeniz gereken yol ve yemeniz gereken bazı besinler şunlardır:

1)      Az ve sık besin tüketimi yapılmalıdır,

2)      Lokmalarınızı iyice çiğneyip, parçalara ayırmak gerekmektedir,

3)      Kuru meyveler sıkça tercih edilmelidir. (Kuru kayısı, kuru üzüm, hurma, yaban mersini gibi.)

4)      Bol su ve sulu besinler tüketmeniz gerekmektedir. (2.5 lt/gün)

5)      Fazla miktarda sütsüz kahve ve form çayları içilmemelidir,

6)      Günlük en az 30-45 dakika fiziksel aktivite yapılmalıdır (Tempolu yürüme gibi.),

7)      Çok fazla oturulmamalıdır,

8)      Lif alımı (posalı yiyecek) artırılmalıdır (kuru fasulye, nohut, barbunya, bulgur, esmer ekmek ve meyve gibi.)

Yukarıdaki yollar izlendiğinde, 7-10 gün içinde dışkılama düzeniniz eski hale gelmesi muhtemeldir. Belirtilenler uygulandığı halde, kabızlık sorununuz devam ediyorsa, bir hekime görünmenizde fayda vardır.

*Yukarıda verilen bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır, kesin bir tedavi yöntemi değildir. Hiçbir bağlayıcılığı yoktur.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git