Anasayfa » Sağlık » Ispanağın Faydaları

Ispanağın Faydaları

Ispanak vitamin açısından oldukça zengin besin grubudur. Özellikle çocukların gelişimi için son derece faydalı sebzelerdendir. Başta demir, fosfor ve protein açısından oldukça zengindir. ıspanak başta vücudun hastalıklara karşı dayanıklılığını artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kuvvet verir. Yaşlılığa karşı güçlü savunma hazırlar. Sebzelerin bir çoğu yaşlılığa zemin hazırlayan faktörleri azaltma konusunda uzmanlardır. Ispanak bunların başında yer alan sebzelerden biridir. Cilde canlılık vererek, taze kalmasını sağlar. Kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların iyileşmesinde tedavi edici rol oynar. Vücutta oluşmasına zemin hazırlayan pek çok hastalığın önlenmesinde faydalı rol oynayacaktır. Ispanak yemesi çok lezzetli sebze yemekleri arasındadır. Salatası, yemeği, çorbasıyla insan vücudu için harikalar yaratacak sebzeler arasındadır. Özellikle kemiklerin güçlenmesinde etkin rol oynar. Hamilelik süreçlerinde bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü bebeğin gelişim için, annenin kemik ve dişleri için kuvvet verecek takviye kaynağıdır. Ispanak vücudu içten ve dıştan besleyecek harika sebzeler arasındadır. Hastalıklara karşı koruyucu önlem aldığı gibi, güzellik açısından da oldukça faydalıdır.

Ispanak

Ispanağın kaynatılıp suyunu içilmesi cilde canlılık verecektir. Cilt bakımı için pek çok bayan tarafından kür olarak kullanılan ıspanak, cildin nefes almasını sağlayarak temizlenmesine yardımcı olacaktır. Cildin renginin oturmasını sağlar, her anlamda güzellik verir. Demir eksikliği vücudun kansız olmasına sebebiyet verdiği için bir çok hastalığın gelmesine davetiye çıkarır. Demir eksikliği yorgunluk, bitkinlik, uyku hali, zihinsel bulanıklığı da beraberinde getirir. Demir eksikliği saçların uzamasında, etkin rol oynar. Uzamasını istediğiniz saçlarınız cansızlaşarak kopmalar yaşamaya başlar. Ispanak tüketimi zamanla demir eksikliğini yok ederek vücudu desteklemeye başlayacaktır. Ispanağın kaynatılıp suyunun içilmesi vücuda direnç verecektir. Kısa sürede kendisini toparlayan bedeniniz daha olumlu tepkiler vermeye başlayacaktır. Ayrıca bakımlı kadınların vazgeçilmez tutkusu olan maske yapımında da kullanılan mucize bitkiler arasındadır. Ispanağı kaynamış olan süte batıralım ve yüzünüze peeling şeklinde maske yapın. Sivilce oluşumunu, kırışıklıkları önleyecek olan mucize maske sayesinde, kendinizi zamanla daha dinç görmeniz mümkün olacaktır.

Ispanak içerdiği vitaminler bakımında taze ve çiğ de tüketilebilir. Az haşlanmış olarak da kullanabileceğiniz ıspanak bu sayede vitaminleri ölmeyecektir. Ispanağı uzun süre pişirmeyin. Çünkü uzun süre haşlanmaya ve pişirilmeye maruz kalan ıspanak vitaminlerini kaybedecek, pek faydası olmayacaktır. Her zaman için yeni pişirildiği zaman tüketilmeli veya çiğ olarak tüketimi sağlanmalıdır. Ispanak folik asit içerdiği için unutkanlık gibi hastalıkların oluşumunu önleyici önlem alır. Ispanak yeşil yapraklı sebzeler arasında en çok vitamin barındıran bitkidir. Proteini fazla miktarda içerir ve diğerlerine göre vücuda daha kısa sürede etki eder. Gelişmiş Ülkelerde en çok salata olarak tüketilen besin değeri yüksek bitkiler arasındadır. Ispanak karaciğeri besler, idrar yolları iltihaplarının oluşumunu engeller. Sindirim sistemini çalıştırdığı için kabızlık oluşumunu önler. Buna bağlı olarak hemoroid rahatsızlığının tedavi edilmesine yardımcı olur. Ispanaklar insan sağlığı için ne kadar önemli bir sebze olduğunu her haliyle ispat etmektedir. Kış aylarının muhteşem ve vazgeçilmez besinlerinden olan mucize sebzeleri sofranızdan ayırmayın. Büyük küçük herkese yardımcı olan, tedavi süreçlerinde fayda gösteren muhteşem kaynaklardır. Yüksek miktarda antioksidan içerdiği için yıllara meydan okuyacak cildinize dayanıklılık vererek, yaşlanmanızı geciktirecek her türlü yardımı yapacaktır.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git