Anasayfa » Bilgisayar » İşlemci Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İşlemci Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

“AMD mi almalı, yoksa Intel mi?” bilgisayar kullanıcılarının ve yeni bir bilgisayar edinmek isteyenlerin açmazı. Özellikle masaüstü bilgisayarlarda AMD ve Intel’in rekabeti yatsınamaz boyutta. Tahminen bilgisayar kullanımı sürdükçe ve sistem değişikliklerine ihtiyaç duyuldukça bu tarz sorular sorulmaya ve cevap aranmaya devam edecek. Peki ama piyasada yer alan birbirinden farklı işlemci grupları, hangi kullanıcı kitlelerine hitap ediyor?

İşlemci alırken dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta ise şunlardır;

  • Anakartınızın desteklediği işlemci markasını bilmek. AMD veya Intel hangisini anakartınız destekliyorsa o markayı almalısınız. Yanlış bir marka alırsanız anakartınıza uyum sağlayamayacağından işlemcinizi kullanamazsınız.
  • Anakartınızın desteklediği soket tipine uygun işlemci seçmelisiniz. Anakartınızın hangi tip soket işlemciyi desteklediği kutusunun üzerinde veya kullanma kılavuzunda yazar.

En başta belirttiğimiz gibi, masaüstü bilgisayarlarının işlemci sektörü üzerinde büyük rekabetin iki devi var: AMD ve Intel.Masaüstün ürünlerde büyük rekabet içerisindeki bu iki firma ne yazık ki aynı çekişmeyi taşınabilir cihazlarda başa baş götürememekte. AMD her ne kadar taşınabilir bilgisayarlar ve tabletler için çözümler sunsa da Intel’in medyatik ve teknolojik üstünlüğünün gerisinde kalıyor. Üstelik AMD işlemcili ürünlere erişebilmek için daha kapsamlı bir araştırma gerektiği de aşikar. Nitekim mağazalarda istenilen AMD işlemci özelliğine sahip ürünleri bulmak pek kolay değil. Kısaca mobil teknolojide AMD’nin sıkıntı yaşadığı bir gerçek.

AMD ve Intel İşlemci

En basitinden AMD’nin Intel’in Ultrabook akımına Ultrathin konsepti ile yanıt vermeye çalıştığını bilen çok da kimse yok. Hatta siz bile bu bilgiyi bu satırları okurken öğrenmiş olabilirsiniz. Microsoft Windows 8′li ürünler için geliştirilen AMD APU’ların da ürünlerde doğru düzgün olmadığını sorununu yaşıyoruz. Bu yazı için yapılan araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlardan biri de, Ultrabook, netbook ve tablet olarak piyasada henüz birer tane AMD işlemcili modellerinin olduğu. Microsoft Windows 8′li ürünler daha da revaçta olduğu bu teknoloji çağında AMD’nin en kısa zamanda atak yapmasını temenni ediyoruz. Aksi taktirde rekabet ortamından bahsetmek çok da doğru olmayacak ve AMD oldukça alt sıralara düşerek değer kaybetmeye devam edecek.

Benzer konular
Yorum Yap

Tüm makaleler DMCA korumasındadır. İzin alınmadan yazıların tamamının yada bir kısmının ve resimlerin kullanılması yasaktır. © 2012 - 2015

Yukarı Git